آخرین اخبار
خانه » ازدواج و زناشویی » روابط: مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان

روابط: مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان

مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان

|مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان از یافوم|

روزنامه وقایع اتفاقیه: پای حرف خیلی از آنها که در آستانه ازدواج خواهند بود، بنشینیم، این نگرانی را دارند که چگونه و چطوری باید با موضوعی مثل مهریه از یک طرف و همچنین شروط ضمن عقد مخصوصا وکالت زنان در طلاق، از طرف دیگر مواجه شوند. آنها که طرفدار گرفتن مهریه زنان خواهند بود، به این اشاره می‌کنند که این تنها سلاحی می باشد که در شرایط فعلی، زنان از آن هم برخوردارند و همچنین به‌عنوان پشتوانه‌ای مالی می‌توانند برای زندگی بعد از طلاق احتمالی روی آن هم حساب کنند.
 
از طرف دیگر، طرفداران وکالت زنان در طلاق یا آن هم که در فرهنگ عموم به‌عنوان حق طلاق شناخته می‌می شود، تأکید می‌کنند انتخاب اشخاص برای وارد و همچنین خارج‌شدن از یک زندگی، از هر چیزی مهم‌تر می باشد و همچنین انتخاب مهریه به‌جای حق طلاق، می‌تواند معظلات و مسائل و مشکلات زیادی در رضایت از زندگی مشترک ایجاد کند. عده دیگری هم خواهند بود که معتقدند می‌قدرت بین این دو راه‌حل، تنها و فقط یکی را انتخاب نکرد و همچنین جمع مهریه و همچنین حق طلاق را داشت ولی باید توجه داشت در عین حال، این موضوعی می باشد که نگرانی مردان را سبب می‌می شود و همچنین می‌گویند در صورتی که قرار باشد هم مهریه را به زنان اختصاص بدهیم و همچنین هم حق طلاق را، چه تضمینی هست که ازدواج‌ها با انگیزه مالی انجام نشوند و همچنین زنانی نباشند که بلافاصله بعد از عقد ازدواج، برای جدایی و همچنین درعین‌حال گرفتن مهریه اقدام کنند؟ خبرآنلاین در گزارشی، نظر چند وکیل دادگستری و همچنین کارشناس خانواده را در پاسخ به این سؤال رایج که آیا «زنان با گرفتن وکالت طلاق باید مهریه را ببخشند؟» پرسیده می باشد.
 
 1330219 665 روابط: مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان
 

مهریه؛ ابزار دفاعی برای زنان
فریده غیرت، وکیل دادگستری در‌این‌زمینه با اشاره به اینکه «طبق مقررات قانونی که برگرفته از شرع مقدس اسلام می باشد، برای ازدواج حتما باید مهریه‌ای که اقتصادی و مالی داشته باشد، برای زن در نظر گرفته می شود»، به خبرآنلاین می‌گوید: این مهریه انواع مختلفی دارد و همچنین می‌تواند مبالغ گوناگونی را شامل می شود ولی باید توجه داشت در شرایط فعلی، آنچه می‌بینیم این می باشد که شرایط موجود سبب شده به‌عنوان مهریه، مبالغ زیادی تعیین می شود که به تبع آن هم، مردان زیادی را در زندان‌ها ببینیم.
 
او در‌این‌زمینه توضیح می‌دهد: یکی از دلایلی که باعث شده مهریه‌های گزاف در نظر گرفته شوند، یکطرفه‌بودن حق طلاق برای مردان می باشد. در برابر حق مطلقی که برای مردان در نظر گرفته شده، زن امروزی وقتی می‌بیند مجبور می باشد قید زوجیت را حتی وقتی از زندگی‌اش رضایت ندارد، تحمل کند و همچنین با اجبار در زندگی خانوادگی‌اش باقی بماند، تصمیم گرفته مهریه‌ سنگینی در نظر بگیرد که با بهره بری و استفاده از آن هم بتواند در صورت نیاز، مرد را تحت فشار قرار دهد و همچنین از او جدا می شود.
شرعی هست ولی باید توجه داشت مفید نیست

ولی باید توجه داشت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی واعظ‌موسوی، نظر دیگری در‌این‌زمینه دارد. او دراین‌باره می‌گوید: بر‌اساس قواعد مختلفی مانند اراده طرفین در عقد قرارداد، شوهر می‌تواند به شوهر یا همسر خود برای طلاق وکالت دهد و همچنین این کار غیرشرعی و همچنین غیرقانونی نیست ولی باید توجه داشت پیشامد جدید‌ای که از آن هم غفلت می‌می شود، آثار زیان‌باری می باشد که چنین کاری به همراه دارد.
 
این مشاور ازدواج ادامه می‌دهد: چرا باید در کار خداوند دست ببریم؟ چرا دقت نمی‌کنیم که وقتی خداوند این حق را به مردان داده، حتما حکمتی در این کار وجود داشته؟ حکمت اینکه مردان حق طلاق دارند و همچنین زنان نه، این می باشد که زنان احساساتی‌تر خواهند بود و همچنین ممکن می باشد با کوچک‌ترین بحث و همچنین جدل، کار زوج به طلاق کشیده می شود؛ البته درست می باشد که بعضی از مردان احساساتی خواهند بود و همچنین برخی زنان عقلانی‌تر رفتار می‌کنند ولی باید توجه داشت باید نسبت را در نظر گرفت و همچنین آن هم‌روش که می‌بینیم، عموم زنان احساساتی‌تر خواهند بود.
حق طلاق به شرط بذل مهریه

در عین حال، بهمن کشاورز، حقوقدان و همچنین وکیل دادگستری در پاسخ به این سؤال که می‌قدرت مهریه و همچنین حق طلاق را در مقابل هم قرار داد، می‌گوید: مهریه و همچنین حق طلاق هیچ ارتباطی با هم ندارند. مهریه در مبنای نظریات متنوع و گوناگون و مختلف، هدیه‌ای می باشد که مرد به شوهر یا همسر خود در آغاز ازدواج می‌دهد و همچنین این تعبیر زیباتر و همچنین شاید درست‌تر قضیه می باشد. تعبیر دیگری نیز وجود دارد که بهتر می باشد در مورد آن هم زیاد بحث نکنیم و همچنین به‌هرحال، نتیجه یکی بوده؛ یعنی مهریه حق زن می باشد و همچنین حتی می‌تواند تا زمانی که آن هم را نگرفته، از انجام وظایف زناشویی در قبال شوهر خودداری کند و همچنین در این حالت هم نفقه او به عهده شوهر خواهد بود.
او ادامه می‌دهد: حق طلاق، حقی می باشد مقرر برای مرد که زن در موارد خاص از آن هم برخوردار می باشد؛ مواردی که در قانون مدنی شمرده شده و همچنین در قانون حمایت از خانواده هم تصریح شده و همچنین در تعبیر نهایی به وجود عسروحرج برای زن تعبیر می‌می شود. بااین‌حال، ممکن می باشد زنی از خواستگارش بخواهد که این حق خود را ضمن وکالتی خارج از عقدنامه به‌روش جداگانه به او منتقل کند. مرد می‌تواند این پیشنهاد را قبول کند یا نکند و همچنین زن هم می‌تواند همسر مردی که چنین پیشنهادی را قبول نمی‌کند، بشود یا نشود. باید توجه کرد که واگذاری حق طلاق به‌این‌ترتیب به زنان تنها و فقط باعث ایجاد تعادل و همچنین تساوی بین طرفین می‌می شود و همچنین درواقع دادن امتیازی به زوجه نیست.
حقوق مساوی، شرایط را بهتر می‌کند
علی نجفی‌توانا، وکیل دادگستری نیز در مورد موضوع مهریه و همچنین حق طلاق به خبرآنلاین می‌گوید: در کشور ما، مهریه نوعی تعهد مالی می باشد و همچنین پذیرش دین عندالمطالبه‌ای می باشد که نه مشروط و همچنین معلق و همچنین نه موجل می باشد. مهریه درواقع، نوعی تضمین برای زنانی می باشد که با ازدواج، در شرایطی قرار می‌گیرند که مرد هروقت بخواهد می‌تواند او را طلاق دهد.
 
در چنین شرایطی، زن می‌ماند و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات زیادی که در جامعه برای او وجود دارد. درواقع، مهریه، سرمایه‌ای می باشد که زوجه بتواند با آن هم یک زندگی متعارف داشته باشد و همچنین در شرایطی که فرصت‌های شغلی برای زنان کمتر می باشد، این امکان را داشته باشد که نیازهای ضروری مادی زندگی‌اش را برطرف کند. هرچند در‌این‌زمینه متأسفانه افراط وجود دارد و همچنین زیاده‌روی‌هایی به چشم می‌خورد که باعث می‌می شود به جای اینکه زنان مورد احترام قرار بگیرند، تعیین بالای مبلغ مهریه، شاخص ارزیابی ارزش اجتماعی و همچنین فردی آنها می شود. درواقع، باید این موضوع فرهنگ‌سازی می شود که مبلغ مهریه، میزان علاقه و همچنین اعتباری نیست که یک مرد برای شوهر یا همسر خود قائل می باشد.

مهریه و همچنین حق طلاق، ابزار دفاعی جهت زنان در تاریخ ۲۰۱۷-۰۸-۱۰ ۰۷:۳۶:۲۰ نشر یافته شده شده می باشد

لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک