آخرین اخبار
خانه » سلامت و زیبایی » سلامتی: ۱۰ نقطه در مورد حساسیت پوستی به زیورآلات

سلامتی: ۱۰ نقطه در مورد حساسیت پوستی به زیورآلات

مطلب: ۱۰ نقطه در مورد حساسیت پوستی به زیورآلات در تاریخ ۲۶ January 2016 | 7:52 am نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

هفته نامه سلامت – دکتر محمدرضا قاسمی*: تمایل به زیبایی از صفات سرشتی انسان هاست و همچنین آدمی در طول تکامل خود سعی کرده از راه های متنوع و گوناگون و مختلف به آن بحث و داستان ذاتی گرایش یابد. مثال بارز آن موضوع توجه روزافزون بسیاری از اشخاص به جراحی های زیبایی یا بهره بری و استفاده از وسایل آرایش و همچنین متعلقات تزیینی می باشد. با آن وجود، کاربرد آن زینت آلات با عوارض ناخواسته متعددی همراه می باشد که در بعضی موارد ناشی از شکل خاص آن هم محصول زینتی یا جنس ماده سازنده یا کاربرد نادرست آن هم می باشد. شامل زیورآلاتی که امروزه به وفور مورد بهره بری و استفاده قرار می گیرد دستبندها خواهند بود که در آن مطلب به بعضی مشکل های ناشی از بهره بری و استفاده از آنها و همچنین سایر نقطه های مرتبط آن هم اشاره می کنیم.

۱- حساسیت به دستبند فلزی:
تماس طولانی پوست با مواد به کار رفته در جنس دستبندها شامل فلز نیکل، کبالت، طلا، فرمالدییدها و همچنین… می تواند به خصوص در اشخاص آلرژیک و همچنین حساس باعث طیف وسیعی از ضایعات پوستی می شود.

۲- حساسیت به نیکل:
نیکل فلز نقره ای رنگی می باشد که به روش گسترده در ساخت اجزای فلزی دستبندها، دکمه ها و همچنین سگک ها به کار می رود و همچنین براساس مطالعات، شایع ترین آلرژن در سراسر دنیاست و همچنین در بسیاری از موارد همراه فلز کبالت بهره بری و استفاده می می شود. افزایش تعریق در زیر منطقه ها و مناطق محصور شده با دستبند باعث افزایش تعداد آلرژن نیکل آزادشده می می شود که ضایعات اگزمایی خارش دار را همراه خواهدداشت.

۳- حساسیت به طلا:
طلا هم می تواند حساسیت زا باشد. در صورتی که چه مقدار و اندازه و میزان شیوع آن هم در نقاط متنوع و گوناگون و مختلف جهان از ۱ تا ۱۰ قسمت و بخش متغایر و متفاوت می باشد ولی باید توجه داشت به هر حال می تواند باعث ضایعات درماتیتی در صورت، دست و همچنین پلک ها می شود.

760367 170 سلامتی: 10 نقطه در مورد حساسیت پوستی به زیورآلات


۴- حساسیت به عطری که به دستبند می زنند:
بعضی اشخاص به صورت عادتی به دستبندهای خود عطرهای خوشبوکننده می زنند تا با بو کردن آن هم متوجه بوی بد محیط نشوند ولی باید توجه داشت بعضی مواد سازنده عطرها نیز می تواند باعث آسیب های آلرژیک پوستی می شود.

۵- حساسیت به بدلیجات: فرمالدیید گازی می باشد که در ساخت رنگ ها در بعضی بدلیجات بهره بری و استفاده می می شود. در بدلیجاتی که در ساخت اجزای آن هم از فرمالدیید بهره بری و استفاده شده باشد نیز طیف وسیعی از عوارض ناخواسته مثل درماتیت های تماسی آلرژیک را شاهد هستیم.

۶- حساسیت به منسوجات:
حساسیت به منسوجات به کار رفته در دستبند هم معمولا ناشی از رنگ های به کار رفته در بافت منسوجات می باشد و همچنین نه به دلیل فیبرهای طبیعی یا مصنوعی موجود در آنها. هرچه دستبندی تنگ تر بسته شده باشد، به دلیل تماس اکثرا و بیشتر احتمال بروز مشکل اکثرا و بیشتر می باشد.

۷- حساسیت به دستبند پلاستیکی:
استعمال دستبندهای پلاستیکی هم ممکن می باشد طیف وسیعی از مشکل های پوستی را همراه داشته باشد. در آن موارد مونومرهای غیرپلیمریزه موجود در محصول پلاستیکی نهایی یا سایر موادی که با هدف ساخته یا ایجاد استحکام و همچنین ثبات محصول یا به عنوان رنگ افزودنی به ترکیب پلاستیک اضافه می می شود عامل بروز مشکل می باشد.

۸- حساسیت به مواد آرایشی جمع شده زیر دستبند:
تجمیع مواد متنوع و گوناگون و مختلف آرایشی، بهداشتی مثل کرم های مرطوب کننده، شوینده ها و همچنین ضدعفونی کننده ها و همچنین… زیر دستبند، ساعت و همچنین انگشتر غیر از حساسیت زا بودن اجزای سازنده خود دستبند، می تواند به تدریج به سطح دفاعی پوست آسیب برساند و همچنین عامل بروز مشکل و همچنین آسیب های متغایر و متفاوت می شود.

۹- حساسیت به دستبند تنگ:
دستبندهای تنگ روی عروق و همچنین اعصاب عبور کننده از مچ دست فشاری وارد می کنند که می تواند عامل طیفی از اختلال ها باشد. به عنوان مثال فشار روی اعصابی که از مچ دست می گذرد، عوارض عصبی مثل نشانگاه تونل کارپال یا گزگز پوستی و همچنین گزگز نوک انگشتان و همچنین اختلال های حرکتی در انگشتان دست و همچنین ضعف و همچنین آتروفی عضلات دست ها و همچنین از بین رفتن توانایی انجام حرکت های ظریف را دنبال خواهد داشت.

همچنین فشار اعمال شده روی شریان ها و همچنین رگ های گذرنده از ناحیه نیز با ساخته یا ایجاد اختلال در گردش خون باعث کاهش خونرسانی شریانی به اعصاب و همچنین عضلات ناحیه و همچنین کاهش تخلیه وریدی و همچنین لنفاوی منطقه و همچنین تجمع خون تیره وریدی در دست ها می می شود که با بروز آن وقایع، شاهد تغییرات متعدد شامل تورم، کبودی، کاهش نبض شریانی و همچنین… در اندام مربوطه هستیم. تداوم آن نشانه ها و علائم باعث قانقاریا، نکروز و همچنین از بین رفتن دائمی و همچنین برگشت ناپذیر ساختار و همچنین عملکرد آن هم عضو می می شود و همچنین عامل بروز سلولیت و همچنین عفونت در ناحیه می باشد.

۱۰- زردزخم، سلولیت و همچنین فولیکولیت:
در صورت رعایت نکردن بهداشت و همچنین تمیز نکردن دوره ای دستبند و همچنین بهره بری و استفاده طولانی مدت از آن هم شاهد تجمع انواع مختلفی از جزم های بیماری زا و همچنین باکتری ها زیر دستبند خواهیم بود که تجمع آن هم بر پوست ناحیه باعث عفونت های موضعی مثل زردزخم، فولیکولیت ها و همچنین سلولیت های عفونی و همچنین باد سرخ می می شود.

760368 429 سلامتی: 10 نقطه در مورد حساسیت پوستی به زیورآلات


۳ توصیه به بهره بری و استفاده کنندگان از زیورآلات

۱- بهتر می باشد بهره بری و استفاده از وسایل زینتی را تا حد ممکن کاهش دهید و همچنین استعمال آن هم را محدود به زمان های خاص و همچنین کوتاه کنید و همچنین از استعمال مداوم در یک محل بپرهیزید.

۲- بهره بری و استفاده از زیورآلات مرغوب و همچنین پرهیز از بدلیجات و همچنین وسایل بی کیفیت، کنار توجه ویژه به بهداشت زیورآلات و همچنین جدا کردن آن هم هنگام شستشو و همچنین استحمام هر روز خدا و همچنین بهره بری و استفاده نکردن از دستبندهای تنگ یا با اشکال نامتعارف می تواند مانع از ساخته یا ایجاد بسیاری از عوارض پوستی و همچنین بدنی ناخواسته نامبرده می شود.

۳- حساسیت به مواد سازنده زیورآلات، خیلی زیاد شایع می باشد. با شیوع کمتر، عوارض مرتبط به محکم بستن دستبند را هم داریم. در حالت عادی نشانه ها و علائم ابتدایی و اولیه مثل گزگز باعث می می شود فرد خودش دستبند را باز کند که آن موضوع مانع از تشدید و همچنین بروز علائمی مانند سلولیت و همچنین عفونت می می شود، ولی باید توجه داشت در افرادی که اختلال هوشیاری دارند، در کما خواهند بود، اختلال های ذهنی دارند یا به اختلال های حسی مبتلا خواهند بود (مثل دیابتی ها) ممکن می باشد نشانه ها و علائم پیشرفته دیده می شود.

به عنوان مثال، آندره کوپ، نوجوان آمریکایی طی ماه قبل به دلیل بستن دستبند پلاستیکی دور مچ دستش دچار عفونت باکتریایی شد. مهندسین و متخصصین می نامند او تنها یک قدم با سپتی سمی فاصله داشته می باشد. آن نوجوان بعد از چند روز متوجه ضایعه عجیبی روی مچ دستش می می شود که به مقدار و اندازه یک سکه قرمز رنگ می باشد. ابتدا گمان می کند حشره ای او را گزیده و همچنین از ترس آنکه آن ضایعه جای نیش عنکبوت باشد به متخصص رفت و آمد و مراجعه می کند که برایش آنتی بیوتیک تجویز می می شود. با آن وجود التهاب کاهش پیدا نمی کند و همچنین ضایعه روز به روز قرمزتر و همچنین پهناور و بزرگ تر می می شود.

مجددا نزد پزشک می رود و همچنین اینجاست که پزشک متوجه آبسه در ناحیه مچ دستش می می شود. آبسه، تجمع موضعی چرک می باشد که زیر پوست به وجود می آید و همچنین نشانه عفونت باکتریایی می باشد. منبع اصلی، دستبند پلاستیکی بوده می باشد. او تحت عمل جراحی و همچنین درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفت و همچنین بهبود یافت ولی باید توجه داشت ممکن بود ماجرا به آن خوبی به اتمام نرسد و همچنین آن دختر جوون جانش را به سادگی از دست بدهد.

*متخصص پوست و همچنین دانشیار دانشگاه علوم علم پزشکی جدید ایران


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک