آخرین اخبار
خانه » سلامت و زیبایی » سلامتی: از موی خودت خبر نداری…!

سلامتی: از موی خودت خبر نداری…!

مطلب: از موی خودت خبر نداری…! در تاریخ ۲۴ January 2016 | 9:33 am نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

هفته نامه سلامت – دکتر محمد بقایی*: تاریخ نشان می دهد مصریان باستان، یونانیان، عبرانیان، ایرانیان، چینی ها و همچنین هندوها با به کار بردن مواد گیاهی و همچنین فلزی پوست درخت غان، زعفران، حنا، بابونه و همچنین زردچوبه، سنگ آلوم، آهک یا خاکستر چوب، موهای سفیدشان را رنگ می کردند. آن روش های سنتی تا قرن ۱۹ پیش رفت و همچنین در سال شمسی ۱۸۱۸ بود که پراکسیدهیدروژن کشف شد و همچنین به دنبال آن هم انواع رنگ های آمونیاکی به مرور زمان تولید و همچنین به بازار عرضه شدند. اوایل قرن ۲۰ آرایشگری به نام گاستون بود و همچنین توانسته بود طیفی از ۱۸ رنگ مو را تولید کند و همچنین به آن ترتیب صنعت تولید رنگ مو گسترش یافت و همچنین مصرف آن هم همه گیر شد. در آن مطلب با نحوه اثر رنگ مو و همچنین نقطه های مهمی در مورد مو آشنا می شوید.

743274 469 سلامتی: از موی خودت خبر نداری...!


فولیکول مو

فولیکول یا واحد زایای مو نقطه ای می باشد که از آنجا رشد مو آغاز می می شود. در آن قسمت و بخش فعالیت و همچنین تقسیم سلولی رخ می دهد و همچنین اکثرا و بیشتر مورد بحث پزشکان متخصص پوست می باشد. فولیکول، ساختماین اصلاح شده از اپیدرم می باشد که در بافت چربی قرار دارد و همچنین اطرافش مویرگ های خونی قرار دارند و همچنین مواد مغذی و همچنین عوامل رشد از آن طریق به فولیکول می رسند.

منطقه سنتز بیولوژیک

پایین ترین منطقه ساختمانی فولیکول به نام منطقه سنتز بیولوژیک شناخته می می شود و همچنین در آن محل می باشد که تقسیم سلولی میتوز یا استوایی شکل می گیرد. همچنین در همین منطقه می باشد که تار طویل مو تشکیل و همچنین به سمت بالا هدایت می می شود. در آن ناحیه سلول ها با ذره خواری (فاگوسیتوز) رنگدانه ها را از سلول های ملانوسیت (سلول های تولیدکننده رنگدانه) بر می دارند و همچنین وارد چرخه زندگی تار مو می کنند.

منطقه کراتینیزاسیون

در آن ناحیه اسیدهای آمینه گوگرددار سیستئین به هم متصل می شوند و همچنین پیوندهای خیلی زیاد محکم دی سولفیدی تشکیل می می شود. مو در آن ناحیه زندگی می کند و همچنین رطوبت خود را از دست می دهد و همچنین ماده کراتین روی آن هم می نشیند و همچنین در منطقه بعدی از پوست خارج می می شود.

منطقه آخر

در آن منطقه سرانجام مو از سطح پوست بیرون می آید و همچنین پایه و همچنین منشاء موی دائمی می باشد.

743275 618 سلامتی: از موی خودت خبر نداری...!


مکانیسم سفید شدن مو

ساعت ملانوژنیک زمانی مشخص می باشد که با فرا رسیدن آن هم جذب رنگدانه ها و همچنین ساخت ملانین در ساختار مو محدود می می شود. در ساعت ملانوژنیک ژن های به خصوصی فعال و همچنین عوامل بیوشیمیایی مشخصی درگیر می شوند و همچنین به سلول دستور می دهند روند بیگانه خواری رنگدانه ها را ضعیف و همچنین رنگدانه کمتری جذب کند؛ در پس نتیجه آن می شود که مو به تدریج خاکستری می می شود. در مرحله بعد آن جذب رنگدانه قطع می می شود و همچنین در نهایت مواد بی رنگ کننده ترشح می شوند و همچنین به آن ترتیب مو سفید می می شود.

ماده ای جهت برگرداندن رنگ موی سفید به معمولی نداریم. بهتر می باشد بدانیم هیچ نوع ماده آرایشی، بهداشتی، درمانی یا گیاهی ای نمی تواند وارد قطب سنتز بیولوژیک مو می شود زیرا چیدمان سلول ها، چربی ها و همچنین پروتئین های بین سلولی طوری می باشد که امکان حرکت مواد را تنها از پایین به سمت خارج فراهم می کند و همچنین هیچ ماده ای قابلیت نفوذ به آن ناحیه را ندارد و همچنین به تا حال هیچ ماده ای کشف و همچنین ساخته نشده که بتواند مکانیسم بیوشیمیایی و همچنین بیولوژیک ژنتیکی سفیدی مو را مختل کند، پس فریب تبلیغات را نخورید.

تار مو یا شفت

همه رطوبت تار مو در مرکز و همچنین پشت لایه سخت خارجی محافظ آن هم قرار گرفته می باشد و همچنین در صورتی که آن لایه محافظ سخت بتواند به وظیفه خود به خوبی عمل کند، مو در اوضاع خوبی خواهد بود و همچنین در صورتی که آن لایه محافظ دچار مشکل می شود، مرکز مو نیز ممکن می باشد دچار مشکل یا شکنندگی می شود. تار مو که از کف سر بیرون زده مورد بحث علم شیمی کازمتیک می باشد. آن بافت کراتینه و همچنین مرده می باشد و همچنین ۴ لایه دارد که در ادامه مورد بحث قرار می گیرد.

مدولا

سلول های مدولا آزادانه و همچنین رها کنار هم قرار گرفته اند که هنگام شکل گیری چروکیده می شوند و همچنین در سرتاسر محور فیبرها، فضاهای نامنظم خالی از هوایی را بر جای می گذارند. باور بر آن می باشد که آن قسمت و بخش سهم ناچیزی در خصوصیات فیزیکی و همچنین شیمیایی مو ایفا می کند. در بعضی از حیوانات مدولا نقش تنظیم حرارت را نیز بر عده دارد. مدولا می تواند گاهی حاوی کراتین های اسفنجی شکل نیز باشد و همچنین به عنوان ذخیره رنگدانه های (پیگمنت های) مو نیز عمل کند. مقدار و اندازه و میزان چربی موجود در مدولا به مراتب اکثرا و بیشتر از نقاط دیگر مو می باشد.

743276 889 سلامتی: از موی خودت خبر نداری...!


کورتکس

قسمت و بخش مرکزی مو کورتکس نامیده می می شود که سازنده قسمت بزرگی از تار مو می باشد. کورتکس مزایا و خاصیت های کیفی ویژه مو مثل الاستیسیته و همچنین موج دار بودن را ساخته یا ایجاد می کند. کورتکس به وسیله رشته هایی از کراتین که به صورت افقی و همچنین در طول تار مو قرار دارند، پر می می شود. آن فیبر از کراتین هایی با مقادیر سولفور کمتری ساخته شده و همچنین داخل فیبرهای پهناور و بزرگ تر قرار دارد.

ماتریکس

مجموعه آن فیبرها به وسیله توده ای از کراتین های غنی از سولفور به نام ماتریکس نگهداری می شوند (مقدار کراتین ماتریکس از کورتکس اکثرا و بیشتر می باشد). ترکیب فیبر ماتریکس به شدت مستحکم و همچنین در برابر عوامل آسیب رسان به شدت مقاوم می باشد. ماتریکس در تماس با آب نسبتا متورم می می شود. رنگدانه های ملانین محافظ در برابر نور خورشید و همچنین رنگ دهنده به مو نیز در ماتریکس وجود دارند. کورتکس همچنین حاوی گرانول های ملانین می باشد.

کوتیکول

لایه کوتیکول بی رنگ می باشد و همچنین سلول های تختی دارد که مثل پوشش سطح شیروانی با زاویه ۴۵ درجه روی هم قرار می گیرند. در آن لایه سیستئین بسیاری وجود دارد که باعث خاصیت حفاظتی آن هم می می شود و همچنین در صورتی که آسیب ببیند، مو حالت و همچنین مزایا و خاصیت های مقاومتی خود را از دست می دهد، می شکند و همچنین صدمه های جدی می بیند. کوتیکول های موی انسان معمولا حاوی رنگدانه های ملانین نیستند.

کوتیکول تنظیم کننده آب موجود در تار مو می باشد که باعث حفظ مزایا و خاصیت های فیزیکی آن هم می می شود. کوتیکول ممکن می باشد به واسطه تماس با هوا، برس زدن یا شانه کردن هم آسیب ببیند. رفتار مالشی مو وابسته به کوتیکول می باشد. نرمی و همچنین لطافت در مواقع شانه کردن یا آراستن نیز به آن قسمت و بخش از مو بر می گردد. قسمت اعظم درخشندگی مو که ظاهر آن هم را سالم، زیبا و همچنین دلپذیر می کند از کوتیکول منشا گرفته می باشد.

سلول هایی با کوتیکول سالم صاف و همچنین براق خواهند بود و همچنین قابلیت انعکاس نور را از سطحشان دارند. آن سلول ها به مو ظاهری زیبا می بخشند. درواقع، درخشندگی و همچنین براقیت مو که نشانی از سلامت و همچنین زیبایی آن هم می باشد بسته ای پیچیده از عوامل متنوع و گوناگون و مختلف فیزیکی، فیزیولوژیکی و همچنین روانی می باشد.

743277 779 سلامتی: از موی خودت خبر نداری...!


سلول های کمپلکس غشایی

سلول های آن لایه که کورتکس و همچنین کوتیکول را به هم متصل می کنند، حاوی انواع پروتئین هاست. آن قسمت و بخش مسئول رطوبت مو و همچنین شفافیت آن هم می باشد. سلول های کمپلکس غشایی و همچنین لایه داخلی کوتیکول معمولا تحت نام مکان های غیرکراتینیزه شده تلقی می شوند و همچنین شامل مقدار و اندازه و میزان کمتری اسیدهای آمینه حاوی گوگرد خواهند بود و همچنین در عبور و همچنین نفوذ مولکول ها به داخل فیبر مو نقش مهمی ایفا می کنند.

آن همه فرد، آن همه رنگ

به روش کلی ۲ نوع رنگدانه داریم؛ ائوملانین که رنگدانه تیره می باشد و همچنین فائوملانین که رنگدانه روشن مو را تشکیل داده می باشد. نسبت آن ۲ نوع رنگدانه در اشخاص متنوع و گوناگون و مختلف متغایر و متفاوت می باشد به طوری که هر چه ائوملانین اکثرا و بیشتر باشد، موی فرد تیره تر می می شود و همچنین هر چه فائوملانین اکثرا و بیشتر باشد، مو به سمت روشن بودن گرایش دارد. به آن ترتیب طیف وسیع رنگ مو را در اشخاص متنوع و گوناگون و مختلف دیدن می کنیم.

موهایتان را پوش ندهید

پوش دادن یا شانه زدن دسته های نازک مو به سمت ریشه چیدمان ۴۵ درجه سلول های کوتیکول را به هم می زند و همچنین راه جهت نفوذ انواع آلاینده موجود در هوا باز می می شود. آلاینده هایی از قبیل مواد شیمیایی سوختی، املاح، گرد و همچنین خاک، گرده ها، کلر و همچنین دیگر آلودگی ها.

موها را از اشعه فرابنفش حفظ کنید

نور آفتاب و همچنین لامپ های کم مصرف مقدار قابل توجهی اشعه فرابنفش دارند که اگرچه مثل مواد دکلره و همچنین حرارت تخریب آنی ساخته یا ایجاد نمی کنند ولی باید توجه داشت در درازمدت آن هم تاثیر مضر و همچنین بد را بر مو می گذارند، بنابراین خارج از منزل موهایتان را بپوشانید و همچنین در ساختمان فاصله خود را از لامپ کم مصرف حفظ کنید.

*داروساز و همچنین رییس انجمن مهندسین و متخصصین شیمی کازمتیک کشورهای خاور میانه


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک