آخرین اخبار
خانه » ازدواج و زناشویی » ارتباط: در صورتی که شکست عشقی خورده اید…

ارتباط: در صورتی که شکست عشقی خورده اید…

مطلب: در صورتی که شکست عشقی خورده اید… در تاریخ ۲۰ January 2016 | 3:10 pm نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

مجله زندگی ایده آل – زینب رئوفی: شکست عشقی یکی از رنج‌آورترین مشکلاتی می باشد که در طول یک ارتباط و رابطه عاطفی ممکن می باشد جهت هر فردی پیش بیاید. هرچند کنار آمدن با درد و همچنین رنج ناشی از دوری از کسی که از صمیم قلب دوستش داریم و همچنین دل در گروی وصال او داشته‌ایم خیلی زیاد سخت می باشد ولی باید توجه داشت آن بحران هم مانند بقیه بحران‌هایی که در طول زندگی پیش می‌آید سپری می‌می شود.

فروغ شجاعی، کارشناس ارشد روانشناسی و همچنین پژوهشگر و همچنین متخصص در حوزه خانواده در مورد شکست عاطفی و همچنین همچنین نحوه رویارویی با آن هم توضیحات و همچنین راهکارهای مفیدی را ارائه می‌دهد که در ادامه می‌خوانید.

شکست عشقی نوعی حالت شبیه سوگ می باشد

عشق از دیدگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف، تعاریف متفاوتی هم دارد. عشق را جاذبه و همچنین کشش عمیق میان دو فرد که همراه با لذتی مثبت، علاقه‌ای لطیف ساخته یا ایجاد می‌می شود، تعریف می‌کنند. در دیدگاه روانشناختی هم جهت عشق تعاریف مختلفی ارائه شده می باشد.

758725 385 ارتباط: در صورتی که شکست عشقی خورده اید...

قطع ارتباط و رابطه از سوی یکی از طرفین یا هر دو به علت نبود رضایت از دستاوردهای عاطفی را که در نقطه مقابل تمام احساسات و همچنین عواطف روابط عاشقانه قرار می‌گیرد اصطلاحا «شکست عشقی» می‌نامند و همچنین فرد نوعی حالت شبیه سوگ یا از دست دادن را تجربه می‌کند.

گاهی در افرادی که دچار شکست عشقی شده‌اند حالاتی نظیر گوشه‌گیری، زودرنجی، غمگینی، کم‌حرفی، پرخاشگری، اضطراب، سوءمصرف مواد و همچنین الکل، شبگردی‌های اغراق‌آمیز و همچنین. . . دیدن می‌می شود.

مراحلی که عاشق طی می‌کند

در شکست عشقی فرد نوعی حالت شبیه به سوگ را تجربه می‌کند که شامل مراحل انکار، خشم، غم و همچنین پذیرش می باشد. اولین مرحله‌ای که فرد تجربه می‌کند مرحله انکار می باشد و همچنین عاشق نمی‌تواند باور کند که ارتباط و رابطه‌اش با معشوق پایان یافته می باشد. اولین واکنش انکار ممکن می باشد چند ساعت یا چند روز طول بکشد. ماندن در آن فاز می‌تواند بعدها جهت فرد خطرساز می شود. دومین مرحله، خشم می باشد.

در آن مرحله فرد از اینکه نتوانسته ارتباط و رابطه‌اش با معشوق را ادامه دهد از خودش خشمگین می‌می شود و همچنین احساس گناه شدیدی می‌کند. حتی گاهی نسبت به دیگران هم دچار خشم می‌می شود؛ مثلا تصور می‌کند دیگران در اینکه او به معشوقش نرسید مقصرند و همچنین آنها را عامل آن شکست می‌داند. مرحله بعدی مرحله افسردگی و همچنین غم می باشد. هنگامی که تلاش‌های فرد جهت جبران ناکامی‌ها از طریق انکار و همچنین خشم به پس نتیجه آن می شود که‌ای نمی‌رسد آن مفهوم که دیگر کاری از دستش ساخته نیست در ذهنش نقش می‌بندد و همچنین دچار افسردگی می‌می شود.

درواقع نرسیدن به معشوق آن هم‌قدر فرد را ملول می‌کند که دیگر انرژی‌ای برایش باقی نمی‌ماند و همچنین عواطف، نگرش‌ها و همچنین رفتارهای عاشق سرشار از غم، اندوه و همچنین افسردگی می‌می شود. در حالت طبیعی فرد بعد از اینکه سه مرحله نخست را پشت سر گذاشت بایستی و حتما به پذیرش برسد و همچنین بر حادثه ناگوار درونی خود فائق آید. در اکثرا و بیشتر اشخاص پذیرش نه به معنای احساس رضایت و همچنین خرسندی بلکه به معنای پذیرفتن عدم وصال و همچنین از دست دادن معشوق جهت ساخته یا ایجاد انطباق و همچنین سازگاری می باشد. بعد از پذیرش معمولا نشانه ها و علائم باقیمانده افسردگی برطرف می‌می شود و همچنین الگوی زندگی فرد به حالت طبیعی بازمی‌گردد.
    
وابسته‌ها و همچنین افسرده‌ها اکثرا و بیشتر ضربه می‌خورند

شکست عشقی یک پاسخ هیجانی می باشد که نسبت به فقدان و همچنین ناکامی در وصال به معشوق روی می‌دهد. واکنش اشخاص در جریان شکست عشقی نه‌تنها از فردی یا شخصی به شخص دیگر فرق می‌کند بلکه در طول زندگی شخص هم از یک دوره به دوره دیگر می‌تواند متغایر و متفاوت باشد. افرادی که شامل ویژگی‌های شخصیتی وابسته و همچنین افسرده‌خویی خواهند بود دیرتر به پذیرش شکست عشقی خود می‌رسند و همچنین دیرتر و همچنین کمتر با اوضاع جدید سازگاری پیدا می‌کنند.

چقدر طول می‌کشد؟

پژوهشگران معتقدند فردی که دچار شکست عشقی می‌می شود به‌روش طبیعی زمانی کمتر از شش ماه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری دارد تا مراحل فقدان و همچنین سوگ را طی کند و همچنین بر غم درونی‌اش مسلط شده و همچنین خود را با شرایط جدید سازگار کند. البته حمایت اطرافیان می‌تواند در کم شدن مدت زمان ذکرشده موثر باشد.

مردان دیرتر از زنان به پذیرش می‌رسند

تحقیقات نشان می‌دهد مقدار و اندازه و میزان اندوهی که بعد از شکست عاطفی تجربه می‌می شود در زنان اکثرا و بیشتر از مردان می باشد. ولی باید توجه داشت زنان زیرا و به درستی که در مورد جزئیات ارتباط و رابطه خود با دیگران اکثرا و بیشتر از مردان صحبت می‌کنند زودتر می‌توانند مشکل خود را حل‌و همچنین فصل کرده، به پذیرش برسند. مردان از آنجا که اغلب عادت به گفت‌وگو در مورد روابط عاطفی خود ندارند مدت ‌زمان بیشتری جهت رسیدن به پذیرش مستلزم و نیاز دارند و همچنین در بعضی اشخاص شکست عشقی به‌روش کامل حل نخواهد شد.

758726 902 ارتباط: در صورتی که شکست عشقی خورده اید...


چه بایستی و حتما کرد؟

فعالیت‌های آرامبخش انجام دهید

آن فعالیت‌ها جهت اشخاص متنوع و گوناگون و مختلف می‌تواند متغایر و متفاوت باشد؛ مانند ورزش کردن (یوگا، شنا، پیاده‌روی و همچنین. . . )، شنیدن موسیقی‌های آرامبخش، انجام کارهای هنری، سفرکردن و همچنین. . .

از نقاط مثبت و همچنین منفی ارتباط و رابطه خود فهرستی تهیه کنید

معمولا همه اشخاص در فرآیند فقدان، خاطرات خوش و همچنین نقاط مثبت و همچنین خوشایند طرف مقابل‌شان را یادآوری می‌کنند؛ از آن رو غم و همچنین افسوس بیشتری را تجربه می‌کنند. ولی باید توجه داشت واقع‌بینی و همچنین در نظر گرفتن نقاط مثبت و همچنین منفی در کنار یکدیگر به تو کمک می‌کند ارتباط و رابطه خود را عمیق‌تر بررسی کردن کرده و همچنین به یک خودکاوی برسید. با آن کار هم در پشت‌سر گذاشتن آن شکست عشقی رنج کمتری دامن‌گیرتان می‌می شود و همچنین هم در روابط بعدی‌تان قادر خواهید بود با آگاهی اکثرا و بیشتر منطقی‌تر عمل کرده و همچنین دست به انتخاب‌های صحیح‌تری بزنید و همچنین از آنچه باعث شکست عاطفی می‌می شود، جلوگیری کنید.

منفی‌بافی نکنید

از گفتن جملاتی مانند من بدشانسم، من بدبختم، گلیم بخت مرا سیاه بافتند، من دیگر نمی‌توانم جفت مناسبی جهت خود پیدا کنم، همه مرا رها می‌کنند، من آدم دوست‌داشتنی‌ای نیستم و همچنین امثال آن هم بپرهیزید. مأیوس و همچنین ناامید نباشید و همچنین باور داشته باشید که در صورتی که به پذیرش رسیده و همچنین به زندگی عادی برگردید می‌توانید از تجربیاتی که در آن ارتباط و رابطه نافرجام کسب کرده اید بهره بری و استفاده کرده و همچنین ارتباط و رابطه بهتری را با شخص مناسب‌تری شروع کنید.

روی ویژگی‌های مثبت و همچنین توانایی‌هایتان تمرکز کنید

سعی کنید روی زیبایی‌ها، جذابیت‌ها، استعدادها، توانمندی‌ها، خصوصیات مثبت اخلاقی خود مثل مهربانی، ایثار، گذشت، صبر و همچنین شکیبایی، وفاداری، تعهد و همچنین … متمرکز شوید. آن کار مقدار و اندازه و میزان رضایت از خویشتن و همچنین اعتماد به نفس را در تو تقویت می‌کند.

به دنبال پایگاه‌های حمایتی باشید

صحبت با دوستان صمیمی و همچنین درددل کردن در مورد جزییات شکست عشقی باعث تخلیه هیجانی و همچنین سبک شدن تو می‌می شود. درعین‌حال به حل ‌و همچنین فصل سریع‌تر شکست عاطفی تو کمک می‌کند. سعی کنید به جمع دوستان قبل خود بازگردید و همچنین به انجام فعالیت‌های مثبت بپردازید.
هشدار

از مضر و همچنین بد مصرف مواد و همچنین …  بپرهیزید

گاهی در زمانی که فرد دچار شکست عشقی می‌می شود از سوی دوستان و همچنین اطرافیان خود ترغیب به مصرف انواع مواد اعتیاد آور و مخدر و همچنین داروهای روانگردان می‌می شود. آگاهی‌تان را در باره وابستگی به مواد اعتیاد آور و مخدر بالا ببرید و همچنین با قاطعیت به چنین پیشنهاداتی «نه» بگوید چراکه مصرف مواد مشکل تو را حل که نمی‌کند هیچ، بلکه به گرداب و همچنین منجلاب اعتیاد هم گرفتارتان می‌کند که خیلی زیاد عمیق‌تر و همچنین رهایی‌ناپذیرتر از شکست عشقی خواهد بود.

مزایای رفت و آمد و مراجعه به روانشناس

چنانچه فرد در ابتدای شکست عشقی در مورد تغییرات حالات روانی‌اش با مهندسین و متخصصین روانشناسی گفت‌وگو کند بهتر و همچنین راحت‌تر می‌تواند از آن تجربه تلخ رهایی یابد. روانشناس به عنوان یک شخص بی‌طرف و همچنین با بهره بری و استفاده از آگاهی و همچنین تخصص خود می‌تواند به فرد کمک کند تا نقاط مثبت و همچنین منفی ارتباط و رابطه قبل خود را دریابد. نکات مثبت را در خود تقویت کرده و همچنین نقاط منفی را اصلاح کنید.

758727 574 ارتباط: در صورتی که شکست عشقی خورده اید...

چه زمانی می‌قدرت ارتباط و رابطه جدیدی را شروع کرد؟
 
گاهی دیده می‌می شود افرادی که دچار شکست عشقی شده‌اند جهت التیام درد و همچنین رنجشان سعی در برقراری ارتباط و رابطه با فرد جدیدی را دارند. گرچه تحمل درد جدا شدن یا دل کندن از معشوق با حضور یک فرد دیگر راحت‌تر می باشد ولی باید توجه داشت توصیه می‌می شود تا زمانی که شکست عشقی در فرد به‌روش کامل حل و همچنین فصل نشده، وارد ارتباط و رابطه جدیدی نشود.

شروع یک ارتباط و رابطه جدید آن هم هم با هدف فراموش کردن معشوق قبلی سرانجام خوشایندی ندارد. زیرا و به درستی که اکثرا و بیشتر افرادی که قبل از رسیدن به پذیرش ارتباط جدیدی را با شخص غیره ای شروع می‌کنند جهت گریز و فرار از موقعیت ساخته یا ایجاد ‌شده و همچنین التیام زخم‌های عاطفی خود، دست به انتخاب‌های ناپخته و همچنین عجولانه می‌زنند. از آن رو احتمال اینکه انتخاب ناصحیحی داشته باشند و همچنین روابط پرتنش و همچنین شکست‌ عشقی دوباره‌ای را تجربه کنند، افزایش پیدا می‌کند.

شکست عاطفی را جدی بگیرید

به‌روش طبیعی فرد بایستی و حتما بتواند بعد از گذشت شش ماه به زندگی عادی خود برگردد و همچنین خود را با شرایط جدید سازگار کند ولی در صورتی که فردی بعد از گذشت آن زمان نتواند خود را با شرایط جدید و تو و تازه وقف دهد و همچنین نشانه‌های زیر در او دیدن می شود مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد به روان‌درمانگر رفت و آمد و مراجعه کند تا با بهره بری و استفاده از برنامه جذاب و جالب و خوب درمانی منسجم آن بحران را به سلامت پشت‌سر بگذارد.

–  حزن و همچنین ناراحتی بیش از حد

–  پریشانی ناشی از جدایی

–  سر درگمی نقش در زندگی

–  کاهش عزت نفس

–  مشکل در پذیرش شکست

–  عصبانیت بی‌مورد

–  کاهش عواطف و همچنین تحرک در زندگی

–  احساس پوچی و همچنین بی‌معنایی


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک