آخرین اخبار
خانه » سلامت و زیبایی » سلامتی: با جوش‌ ها قهر باشید!

سلامتی: با جوش‌ ها قهر باشید!

مطلب: با جوش‌ ها قهر باشید! در تاریخ ۲۷ August 2015 | 10:26 am نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

sibesabz سلامتی: با جوش‌ ها قهر باشيد!
مجله سیب سبز – عذرا جوانمردی: از ابتدای تاریخ بشر و همچنین میان انسان‌های عهد باستان هم می‌قدرت نشانه‌هایی از تلاش برای زیباتر شدن پیدا کرد. این امر نشانگر آن هم می باشد که توجه به زیبایی یک میل طبیعی می باشد و همچنین محدودیتی ندارد. معمولا مرکز توجه به زیبایی هم صورت می باشد.

به همین دلیل در صورتی که کوچک‌ترین موردی این کانون زیبایی را مخدوش کند، آرامش سلب می‌می شود و همچنین فرد برای برطرف کردن آن هم به تکاپو می‌افتد. جوش‌ها یکی از رواج پیدا کرده‌ترین مشکلات پوستی خواهند بود که تقریبا همه آن هم را تجربه می‌کنند. شاید به همین دلیل باشد که روش‌های بسیار زیادی برای رفع جوش دهان به دهان نقل می‌می شود؛ فارغ از اینکه درست یا غلط خواهند بود. دکتر مریم ایرانزاداصل، دستیار تخصصی طب سنتی و همچنین مدیر انجمن علمی طب سنتی بعضی از این تلاش‌ها را بیهوده می‌داند و همچنین روش‌های صحیح را معرفی می‌کند.

چرا جوش می‌زنیم؟

طب سنتی اندام‌ها را بر مبنای اهمیت نقش‌شان در فعالیت‌های حیاتی به دو تیم «شریف» و همچنین «غیر شریف» دسته‌بندی می‌کند. در بدن انسان طی فرآیند سوخت‌وساز، مقداری مواد زائد تولید می‌می شود که تا حد ممکن از راه‌های طبیعی مثل ادرار، مدفوع و همچنین تعریق از بدن خارج می‌شوند. در صورتی که حجم مواد زائد درون بدن در اثر پرخوری و همچنین عدم رعایت تغذیه صحیح یا مشکلات گوارشی و همچنین هضم ناقص، بیش از حد معمول باشد یا عمل دفع به هر دلیلی از راه‌های طبیعی انجام نشود، بدن به صورت خودکار برای حمایت از اندام‌های حیاتی، مواد زائد را به سمت اعضای غیر شریف شامل پوست، هدایت می‌کند و همچنین بیماری یا ناراحتی در آن هم عضو پدید می‌آید.

617384 957 سلامتی: با جوش‌ ها قهر باشيد!

ضمنا بدن مواد زائد را به اعضای غیر شریفی می‌دهد که دچار ضعف بیشتری خواهند بود. حالا در صورتی که فردی به علل ژنتیکی یا علت‌های دیگری در ناحیه پوست دچار ضعف باشد، پوستش مشکل پیدا می‌کند. یکی از مشکلات پوستی رایج، جوش‌ها خواهند بود که طبق همین ساختار روی پوست ظاهر می‌شوند.

جوش‌ها و همچنین اخلاط چهارگانه

جوش‌ها از دیدگاه طب ایرانی انواع مختلفی دارند که بر اساس بیشترین نوع ماده مولد آنها که در بدن تجمع پیدا کرده و همچنین باعث بروزشان شده‌اند، چهار نوع خواهند بود:

اول: وقتی خلط صفرا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث پدید آمدن جوش‌هایی می‌می شود که رنگ‌شان قرمز می باشد، نوک تیز خواهند بود، سوزش وخارش دارند و همچنین دردناک خواهند بود و همچنین گاهی زردآب از آن هم خارج می‌می شود.

دوم: وقتی خلط خون بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث بروز جوش‌هایی می‌می شود که درشت خواهند بود و همچنین ملتهب و همچنین دردناک می‌شوند و همچنین گاهی با خروج خون همراه می باشد.

سوم: وقتی خلط بلغم بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌می شود که سفید رنگ خواهند بود و همچنین به جوش‌های سر سفید معروف‌اند.

چهارم: وقتی خلط سودا بیشترین ماده مولد جوش باشد، باعث تشکیل جوش‌هایی می‌می شود که مسطح خواهند بود، ورم زیادی ندارند و همچنین رنگ‌شان قدری به تیرگی می‌رود.

اصلاح سبک زندگی، درمان عمومی جوش

ابتدایی‌ترین و همچنین موثرترین راهکار برای درمان جوش، این می باشد که سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید.

* حجم غذای مصرفی هر روز خدا‌تان را کم کنید. ریزه‌خواری و همچنین روی هم‌خوری نداشته باشید.

* هرگز غذاهای آماده و همچنین فست‌فود که اکثرا غذاهای پرادویه‌ای خواهند بود، مصرف نکنید.
 
* غذاهای سبک و همچنین خانگی را در برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی بگذارید.

غذاهای سنتی مثل: زرشک پلو با مرغ، چلو سماق، هویج پلو، خورش آلو اسفناج، خورش به‌آلو و همچنین خورش ریواس یا سوپ‌های رقیق همچون سوپ جو و همچنین سوپ گشنیز بهترین گزینه‌ها خواهند بود.

از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کنید و همچنین ترجیحا از مقدار کمی روغن زیتون در طبخ غذا بهره بری و استفاده کنید.

* یک لیوان عرق کاسنی و همچنین شاتره همراه یک قاشق خاکشیر و همچنین سکنجبین طبی هر روز صبح ناشتا، به ویژه برای جوانان، نوشیدنی مناسبی می باشد.

یبوست را درمان کنید

در صورت عدم دفع مواد زائد از بدن، جوش‌ها ظاهر می‌شوند. یکی از راه‌های دفع مواد زائد، عمل دفع می باشد بنابراین در صورتی که دچار یبوست شده‌اید، باید پی درمان باشید.

۲۵۰ گرم آلوبخارا، ۱۵۰گرم تمبرهندی، ۱۰۰ گرم ترنجبین و همچنین ۱۰۰ گرم شکر سرخ را در ۷ لیوان آب جوش بگذارید شب تا صبح خیس بخورند. صبح مواد را در یک کیسه پارچه‌ای بریزید و همچنین با فشار کیسه را بمالید و همچنین صاف کنید. به مدت سه روز هر روز صبح یک سوم از آن هم را ناشتا میل کنید. به این ترتیب مشکل یبوست درمان می‌می شود و همچنین وضعیت جوش‌های‌تان تا حدی بهبود پیدا می‌کند.

صورت‌تان را زیاد نشویید

برخی اشخاص، بروز جوش را ناشی از کثیفی پوست می‌دانند. در نتیجه به امید از بین رفتن جوش چندبار در روز صورت خود را می‌شویند. در حالی‌که تماس بیش از حد پوست با آب (به ویژه در صورتی که شست‌وشو با صابون انجام می شود) باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و همچنین خشکی می‌می شود. ضمن اینکه غدد چربی در واکنش دفاعی، ترشح سموم را افزایش می‌دهد و همچنین وضعیت جوش بدتر می‌می شود. بهترین راه برای تمیز کردن پوست، بهره بری و استفاده از پنبه آغشته به گلاب می باشد.

چندبار پنبه را به گلاب آغشته کنید و همچنین به آرامی و همچنین به شکل دورانی پوست را مالش دهید. وقتی پنبه دیگر تیره نشد، یعنی پوست کاملا تمیز شده می باشد. حواس‌تان باشد پنبه را به مژه‌ها و همچنین ابروها نکشید. برای مرطوب نگه داشتن پوست و همچنین طبیعی شدن ترشح غدد چربی، هر یک ساعت آب ساده را روی پوست‌تان اسپری کنید.

از صابون و همچنین لوازم آرایشی الکل‌دار پرهیز کنید

در صورتی که پوست دچار جوش شده باید مدتی با پوست‌تان قهر کنید و همچنین هیچ کاری برایش نکنید. شاید در وهله اول کمی دشوار به نظر بیاید ولی در هر صورت از داشتن جوش روی صورت بهتر می باشد. ضمن اینکه حتی بعد از درمان جوش باید دنبال راهی برای رفع آثار محل جوش باشید که به مراتب سخت‌تر از رعایت این توصیه‌هاست.

* در صورتی که جوش‌های‌تان زمینه‌ای قرمز رنگ دارند و همچنین ملتهب خواهند بود، به هیچ وجه نباید آن هم را دستکاری کنید و همچنین پوست نباید تحریک می شود.

* همچنین حوله زبر روی صورت‌تان نکشید.

* از لایه بردارهای شیمیایی و همچنین فیزیکی بهره بری و استفاده نکنید.

* از لیزر بهره بری و استفاده نکنید.

* تا حد امکان لوازم آرایشی مصرف نکنید.

* پوست صورت را در معرض گرما و همچنین حرارت قرار ندهید.

* در صورت امکان صورت را اصلاح نکنید.

* از ضدآفتاب بدون چربی بهره بری و استفاده کنید.

یک لایه‌بردار طبیعی

وقتی پوست صورت کاملا درمان شد و همچنین دیگر سر و همچنین کله جوش جدید و تو و تازه‌ای پیدا نشد؛ یعنی وقت بهره بری و استفاده از لایه‌بردار رسیده می باشد. با لایه‌بردار می‌توانید آثار جوش و همچنین جوش‌های زیرپوستی را از بین ببرید. یادتان باشد جوشگاه (محل جوش) باید بلافاصله بعد از بهبودی جوش درمان می شود. در غیر این صورت جای آن هم برای همیشه روی صورت باقی می‌ماند.

لایه‌بردارهای طبیعی را خودتان در منزل تهیه کنید

لایه‌بردار اول: آرد کتیرا و همچنین باقلا را به نسبت مساوی پودر و همچنین با کمی آب خمیر کنید. خمیر را به شکل ماسک روی صورت بگذارید. بعد از ۲۰ دقیقه آن هم را با شیر گرم پاک کنید.

لایه‌بردار دوم: ۱۰۰ گرم گل ارمنی را با ۲۰ گرم بذر کتان پودر کرده، با کمی آب خمیر کرده و همچنین روی صورت ماسک کنید. بعد از یک ساعت زیر شیر آب گرم بگیرید تا ماسک خودش جدا می شود.

بهره بری و استفاده از این ماسک‌ها را روزی دو بار صبح و همچنین شب قبل از خواب انجام دهید.

توجه داشته باشید این لایه‌بردارهای طبیعی از انواع شیمیایی ضعیف‌تر خواهند بود و همچنین لایه‌برداری ملایمی انجام می‌دهند در صورتی‌که پوست تو نیاز به درمان‌های جدی‌تری داشته باشد باید به مهندسین و متخصصین مربوطه رفت و آمد و مراجعه کنید.

چرا نباید جوش را بترکانیم؟

هر نوع ضربه یا فشاری که به پوست وارد می‌می شود، در اطراف محل ضربه مقداری سلول مرده ایجاد می‌کند. با ترکاندن جوش به خود جوش و همچنین به محیط اطراف آن هم صدمه می‌زنید. در این حالت مشکل دو تا می‌می شود زیرا و به درستی که پوست هم باید از شر آکنه یا جوش خلاص می شود هم سلول‌های مرده را به نحوی دفع کند. به این ترتیب با ترکاندن جوش تنها و فقط درمان را سخت‌تر و همچنین طولانی‌تر می‌کنید. آن هم روش که قبلا گفته شد به هیچ وجه نباید به صورت‌تان دست بزنید. با پوستت‌تان قهر باشید!

حجامت و همچنین زالو جوش را درمان می‌کنند؟

یکی از شایعاتی که در مورد درمان جوش سر زبان‌ها افتاده، بهره بری و استفاده از روش حجامت یا حتی زالو انداختن می باشد. هیچ کدام از این روش‌ها صحیح و همچنین اصولی نیستند. بعد از حجامت و همچنین زالو جای زخمی روی صورت باقی می‌ماند که از جای جوش‌ها هم بدتر می باشد و همچنین به هیچ وجه از بین نمی‌رود. اولین قدم در راه درمان، پاکسازی به وسیله اصلاح سبک زندگی می باشد. در مرحله بعدی از درمان‌های موضعی بهره بری و استفاده می‌می شود. ضمن اینکه مراکز تخصصی و همچنین علمی در زمینه حجامت مشکلات پوستی انگشت شمارند و همچنین نباید سرخود پوست صورت‌تان را به دست حجامت بسپارید. تنها و فقط در مواردی نادر پزشک متخصص آن هم هم وقتی تشخیص بدهد که خون صالح تولید شده و همچنین با آوردن آن هم به سطح پوست می‌قدرت به جوش‌ها کمک کرد، حجامت می‌کند.

آب خوردن زیاد جوش را از بین می‌برد؟

طب سنتی می‌گوید هر وقت تشنه شدید، آب بنوشید. میزان آن هم را هم بدن خودش تشخیص می‌دهد؛ یعنی در صورتی که با نوشیدن نصف لیوان تشنگی برطرف می شود، لزوما نباید یک لیوان را کامل بنوشید. نیم ساعت قبل و همچنین دو ساعت بعد از غذا نباید آب بنوشید. آب خوردن همراه میوه قدغن می باشد. ناشتا نباید آب سرد بنوشید. غیر از اینها با نوشیدن هر چه بیشتر آب، اتفاقی برای جوش‌های‌تان نمی‌افتد.


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک