آخرین اخبار
خانه » تفریحی » بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

مطلب: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش در تاریخ ۳۰ December 2015 | 12:40 pm نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

برترین ها:

نام: رومن رولان

زادروز: ۲۶ ژانویهٔ ۱۸۶۶ – کلامسی، بورگونی

مردن و مرگ: ۳۰ دسامبر ۱۹۴۴ میلادی (۷۸ سال شمسی) – وزله

ملیت: فرانسوی

پیشه: رمان‌نویس، دیدن کردن و نمایش‌نامه‌نویس، مقاله‌نویس، مورخ هنر

سال شمسی‌های نویسندگی: ۱۹۰۲ تا ۱۹۴۴

سبک نوشتاری: صلح‌جویی

کتاب‌ها: ژان کریستف (۱۲-۱۹۰۴) – جان شیفته

همسر(ها): کلوتیلد برئال ۱۸۹۲ تا ۱۹۰۱ – ماری کوادچف ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۴

دانشگاه: اکول نرمال

738573 275 بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

رومن رولان رمان نویس و همچنین نویسنده مبارز و همچنین متفکر، و همچنین همچنین یک رجل سیاسی آزادیخواه فرانسوی، در خانواده جمهوریخواه و همچنین پروتستان نواحی مرکزی فرانسه، در شهرستان کلماسی) به دنیا آمد.بود. او نوجوانی بود که خانواده اش از شهرستان به پاریس منتقل شدند. رومن نوجوان، در دبیرستان با شیفتگی فراوان تاریخ هنر را مطالعه کرد و همچنین آثار نویسندگان پهناور و بزرگ مانند شکسپیر و همچنین ویکتور هوگو را شناخت. در ۱۸۸۶ در دانشسرای عالی پذیرفته شد و همچنین در همین زمان با آندره سوارسsuares آشنا شد. سپس در رشته تاریخ از دانشسرای عالی فارغ التحصیل شد. او همچنین تاریخ موسیقی را در دانشگاه سوربن مطالعه کرد. در ۱۸۸۹ به ایتالیا رفت و همچنین در رشته باستانشناسی تحت تاثیر شاهکارهای هنری دوره رنسانس و همچنین شاهکارهای میکل آنژ قرار گرفت. مجموعه آن مطالعات از او انسانی فرهیخته با روحی تعالی جوی و همچنین عارفانه و همچنین قلبی انسان دوست ساخت.

شاید تلقی عامه شهروندان و مردم شهر از موسیقی، وسیله یی جهت آرامش روح و همچنین التذاذ روحی بدانند، و همچنین از آن رو وقت بسیاری جهت مطالعه حول آن هم صرف نکنند. ولی باید توجه داشت رومن رولان موسیقی را به عنوان یک علم به دقت مطالعه کرد و همچنین چنان شیفه موسیقی شد که بخشی از فعالیتهای نویسندگی خود را به موسیقی اختصاص داد. و همچنین موضوع پایان نامه تحصیلی خود را تاریخ اوپرا دراروپا قرارداد و همچنین مدتها در مورد آن موضوع بررسی کرد. رومان از طریق یک خانواده هنردوست آلمانی، با آثار موسیقی ریچارد واگنر، متفکر پهناور و بزرگ آلمانی آشنا شد. رومن رولان بعد از آشنایی با آثار واگنر، به تاثیر موسیقی به عنوان یک هنر انگیزنده، بیش از پیش واقف شد و همچنین بی مقدار و اندازه شیفته اندیشه و همچنین هنر آلمان گردید..

رومن رولان چنان شیفته آثار موسیقی و همچنین به ویژه آثار واگنر شده بود که بعد از بازگشت به فرانسه در ۱۸۹۵ از مهندسین و متخصصین موسیقی واگنر به شمار می آمد. تحت تاثیر موسیقی و همچنین اپرای آلمان بود که رولان به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن خلق تئاتری به سبک تئاترهای یونان افتاد.

اینگونه، هنر موسیقی و همچنین مطالعه تاریخ آن هم، در پیوند با مطالعه نمایشنامه های بزرگانی مثل شکسپیر و همچنین آثار معماری میکل آنژ، از آن هم جوون پژوهشگر فرانسوی، یک هنرمند خلاق در رمان و همچنین نمایشنامه آفرید. البته بایستی و حتما به همه آن عناصر، قلبی دوستدار شهروندان و مردم شهر و همچنین آزادی آنان را نیز افزود تا بتوان به راز پیدایش یک نویسنده و همچنین متفکر تاثیرگذار بر فرهنگ یک ملت را شناخت. ازین پس بود که رومن رولان به نوشتن آغاز کرد. اولین آثار او نمایشنامه هایی سیاسی بودند. رومن رولان در ۱۸۹۸ نمایشنامه گرگها و همچنین در ۱۹۰۰ نمایشنامه دانتون، یکی از متفکران انقلاب کبیر فرانسه، و همچنین در ۱۹۰۴ نمایشنامه چهاردهم ژوئیه را بر صحنه آورد که هر سه در مجموعه یی به نام تئاتر انقلاب، بچاپ رسید.

738574 143 بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

نمایشنامه گرگها از سرگذشت مردی حکایت می کند که در دوران انقلاب به اتهام جنایت محکوم به مردن و مرگ می باشد و همچنین بعد از بررسی کردن دقیق بی گناهی او به اثبات می رسد و همچنین فاش می می شود که دشمنی شخصیت برجسته یی از سیاستمداران موجب صدور حکم اعدام مرد بیگناه شده می باشد. در جریان آن داستان، مبارزه و همچنین کشمکش سیاستمدار مزبور، با مرد بیگناه خیلی زیاد دقیق وصف می می شود. سر انجام قاضی جهت حفظ آبروی شخصیت اتهام زننده، که از افسران مهم انقلاب فرانسه بوده می باشد، مرد بیگناه را فدا می کند و همچنین حکم اعدام مرد بیگناه را تأیید می نماید.

ولی باید توجه داشت نمایشنامه دانتون از حیث مطلب غنی تر و همچنین عمیق تر از دو نمایشنامه دیگر رومن رولان بود. در نمایشنامه دانتون، اختلاف نظر روبسپیر و همچنین دانتون، آن دو شخصیت مهم انقلاب کبیر فرانسه موضوع نمایشنامه می باشد، اختلافی که به اعدام دانتون منجر شده بود.

موضوع نمایشنامه چهاردهم ژوئیه، نیز به انقلاب کبیر فرانسه برمی گردد و همچنین حوادث روزهای دوازدهم تا چهاردهم ژوئیه ۱۷۸۹ را در برمی گیرد. آن نمایشنامه و همچنین پرده نقاشی وسیعی می باشد از تسخیر زندان باستیل و همچنین وقایع گوناگون اولین تظاهرات انقلاب.

رومن رولان مدتی نیز مدیریت مجله یی بانام «دفاتر دو هفته یکبار» را به عهده گرفت. و همچنین در آن هم به تحریر و همچنین نشر مقاله ها و همچنین کتابهایی در شناخت موسیقی و همچنین تاریخ موسیقی پرداخت. آثاری که بعدها به چاپ نیز رسید و همچنین از آن هم جمله، کتاب هندل، و همچنین یا کتاب موسیقی دانان قبل، و همچنین کتاب موسیقیدانان معاصر، و همچنین و همچنین زندگی بتهوون را می قدرت نام برد. تحریر کتاب زندگی بتهوون موفقیت و همچنین شناخته شدن و شهرت خیلی زیاد بیشتری جهت رومن رولان آورد. چرا که در آن هم اثر تحقیقی، رولان به محتوای آثار موسیقی بتهوون، و همچنین به اندیشه های بتهوون پرداخته بود.

به آن ترتیب، فکر کردن و اندیشیدن، و همچنین اندیشه به آنچه بشریت را به تعالی می رساند و همچنین آنچه می قدرت آن هم اندیشه های بشردوستانه نامید، رومن رولان را محبوب نسل جوون کرد. رولان در پی آن آثار خود، کتاب زندگی میکل آنژ را در ۱۹۰۵، و همچنین زندگی لئو تولستوی را در ۱۹۱۱ نشر داد. در آن دو اثر نیز او تنها به شرح بیوگرافی آن بزرگان هنر نمی پرداخت. بلکه آنچه مورد توجه او بود، اندیشه ها و همچنین آرمانهای آن هنرمندان و همچنین تموجات روحی آنان در طول زندگیشان بود. او دائما از چیزهایی که روح جویای واقعیت و حقیقت هنرمندان پهناور و بزرگ را متلاطم می سازد سخن می گفت.

رومن رولان مدتی نیز به گوشه گیری روی آورد و همچنین در حاشیه زندگی ادبی و همچنین فرهنگی و اجتماعی، در عزلتی آمیخته با فقر به سر برد. در واقع او دراندیشه آن هم بود که همه وقت خود را به نوشتن اثر بزرگی که سالها قبل آغاز کرده بود صرف کند. اولین جلد آن اثر ده جلدی معروف یعنی ژان کریستوف در ۱۹۰۴ نشر یافته شده شده بود و همچنین نشر جلدهای دیگر آن هم تا ۱۹۱۲ ادامه یافت.

738576 295 بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

داستان ژان کریستوف پرده نقاشی گسترده ای می باشد از زندگی موسیقیدانی جوون که بعد از گذراندن دوره کودکی، در شهرستان کوچک رنانی به پاریس می رود. جلدهای اول تا چهارم کتاب، شامل وصف احساسهای مبهم کودکانه، چهره های اطرافیان، کشف استعداد موسیقی درخود، نوآموزی، جوانی، و همچنین اولین اندوه های یک جوون به نام ژان می باشد. سپس کتاب به موضوعات شورش آن جوون بر ضد قوانین و همچنین سنتهای اجتماع و همچنین آرزوی آزادی، و همچنین پیدا کردن و یافتن افقی خیلی زیاد وسیع در برابر دید، و همچنین پناه بردن او به پاریس می پردازد. جلدهای دیگر کتاب، به زندگی در پاریس و همچنین مبارزه و همچنین سرخوردگیهای ژان کریستوف اختصاص دارد که می خواهد به محافل هنری راه یابد. پس همفکری پیدا می کند که پیوسته با او به سر می برد. بعدها مردن و مرگ آن دوست، قهرمان کتاب را به ناامیدی و همچنین کناره گیری از جامعه می کشاند، اوبه سویس می رود و همچنین از شدت اندوه و همچنین ناامیدی، یک دوره عذاب روحی را می گذراند و همچنین بعدها به خودکشی متمایل می می شود که به سبب قوه جسمانی از آن هم می رهد و همچنین به زندگی در آرامش کوهستان تن می دهد. و همچنین سپس تعادل روحی خود را باز می یابد.

رومن رولان آن کتاب را سرگذشت غم انگیز نسل جوون رو به زوال می داند. نسلی که نماینده شخصیت خود اوست.

کتاب ژان کریستوف شناخته شدن و شهرت عظیمی جهت رومن رولان آورد.

رولان در سویس کتاب کولا برونیون  را در آغاز جنگ جهانی اول نشر داد. آن اثر قصه ای، با فرهنگ روستایی می باشد که در آن هم اقتدار و قدرت نویسندگی، بیش از زیبایی احساس، که در ژان کریستوف وجود داشت، به چشم می خورد.

رولان هنگام جنگ جهانی اول مقالاتی در مورد صلح انتشارداد که در سال شمسی ۱۹۰۵ در مجموعه یی به نام (ماورای جدالها ) به چاپ رسید. رولان در آن کتاب، روشنفکران فرانسه و همچنین آلمان را به آشتی دعوت می کند و همچنین با تعصب افراطی و همچنین میهن پرستانه به مخالفت برمی خیزد. به همین سبب آن اثر در فرانسه و همچنین آلمان، هردو با مخالفت خیلی زیاد روبه رو گشت و همچنین موجد مشاجره های قلمی غم انگیزی گردید و همچنین باعث شد که بسیاری از دوستان و همچنین طرفداران رولان به صف مخالفان او بپیوندند. ولی باید توجه داشت بعد از پایان جنگ، همین کتاب به منزله بیانیه طرفداران پرشور صلح به شمار آمد.

738575 179 بازیگران جدید: زندگی و همچنین آثار رومن رولان به مناسبت سالگرد تولدش

رولان بعد از جنگ وقت خود را میان ادبیات و همچنین سیاست تقسیم کرد. در ۱۹۱۶ به گرفتن جایزهادبی نوبل نایل آمد. در ۱۹۱۹ به فرانسه بازگشت و همچنین روش نویسنده متعهدی را پیش گرفت که در عالم سیاست احساس مسئولیت می کند. در ۱۹۲۰ او کتابی به نام کلرامبو را نشر داد.

رولان هنگامی که بازار سیاست در اروپا از نو رونق یافت، به اصول کمونیسم متمایل شد و همچنین کوشید در میان اندیشه های فیلسوفان هند و همچنین مبانی سیاست روسیه شوروی توفقی برقرارسازد.. درعین حال، دنباله کار ادبی را رها نکرد و همچنین میان سالهای ۱۹۲۴ و همچنین ۱۹۳۴ رمان جان شیفته را در هفت جلد نشر یافته شده کرد. جان شیفته رمانی پهناور و بزرگ بود ولی باید توجه داشت مانند ژان کریستوف مورد استقبال قرارنگرفت.

رولان همچنین به تحقیقات خود در مورد شناخت موسیقی ادامه داد و همچنین چندین کتاب در آن باره نشر یافته شده کرد. در ۱۹۳۹ نمایشنامه روبسپیر را نشر داد. رولان با وجود اغتشاشهای روحی که بر اثر شکست و همچنین اشغال فرانسه پدید آمده بود، سالهای آخر زندگی را به نوشتن زندگینامه پرشور دوستش پگی مصروف داشت که در سال شمسی ۱۹۴۴ نشر یافت. آن نمایشنامه شامل گفت و همچنین شنودهای پرهیجان و همچنین درددلهای معنوی رولان، و همچنین مشابه با کتاب سفر درونی او بود رولان کتاب سفر دورنی را در ۱۹۳۶ نوشته بود و همچنین آن کتاب در واقعیت و حقیقت زندگینامه فردی یا شخصی او به شمار می رفت.

رومن رولان چند ماه بعد از آزادی کشور فرانسه از اشغال آلمانها در سال شمسی ۱۹۴۴ درگذشت. در حالی که یادداشتهای هر روز خدا و همچنین مکاتپاتش زیر چاپ بود.

رولان از نادرترین نویسندگان فرانسه می باشد که در فرهنگ فرانسه در رشته شناخت موسیقی تاثیر فراوانی داشته می باشد. علاقه وافرش به آزادی، و همچنین بشردوستی او را برآن داشته بود که از زمان جنگ جهانی اول به بعد همهکوشش خود را در راه صلح و همچنین منافع مشترک شهروندان و مردم شهر دنیا به کار برد. از نظر ادبی نباید از یاد برد که ژان کریستوف، نوع رمانهای متوالی و همچنین چند جلدی را در ادبیات فرانسه وارد کرد و همچنین راه را بر نویسندگانی زیرا و به درستی که ژول رومن و همچنین روژه مارتن دوگار گشود. بسیاری از آثار رومن رولان به فارسی ترجمه شده می باشد. بعضی از آن آثار عبارتند از: زندگی میکل آنژ، زندگی بتهوون، برلیوز BERLIEUSE، ژان کریستوف، موتزارت، مهاتما گاندی، واگنر، یادداشتهای ایام جنگ، گرگ ها، جان شیفته، و همچنین روبسپیر.


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک