آخرین اخبار
خانه » ازدواج و زناشویی » ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید…

ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید…

مطلب: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید… در تاریخ ۲۸ September 2015 | 2:00 pm نشر یافته شده شده می باشد.
به نقل از ۸ ثانیه:

bartarinha ir ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید...

ماهنامه سپیده دانایی – محمد ترکمان*: اغلب والدین طلاق گرفته در مورد آن که طلاق چه قدر جهت بچه هایشان سخت می باشد، احساس گناه می کنند. گاهی اوقات ما به آن احساس گناه با افراط در بخشش کودکانمان و همچنین نادیده گرفتن رفتارهای منفی او واکنش نشان می دهیم.

آن پیشامد جدید و همچنین رفتارها به بعدی و همچنین تربیت درست فرزندمان ضربه وارد می کند؛ در عضو با داشتن احساس مسئولیت مناسب، می توانیم کمک بیشتری به خود و همچنین فرزندمان بکنیم. بعضی اشخاص نیز به خاطر همین احساس گناه نسبت به فرزند، سال شمسی ها در یک زندگی مشترک آسیب زا می مانند! در آن مقاله در مورد آن احساس گناه و همچنین چگونگی مقابله با آن هم گفته ایم.

645538 687 ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید...

احساس گناه چیست و همچنین از کجا می آید؟

همه ما در مقاطعی از زندگی مان احساس گناه را تجربه کرده ایم. بسیاری از شهروندان و مردم شهر فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند که داشتن آن احساس ناسالم می باشد ولی باید توجه داشت بعضی از روانشناسان معتقدند، وجود آن احساس خوب می باشد؛ زیرا موقعی که ما احساس گناه داریم، خودمان را مسئول کارهای اشتباهی که انجام داده ایم، می دانیم. تنها پیشامد جدید جهت ترس از احساس گناه آن می باشد که گاهی اوقات در درون ما باقی می ماند و همچنین موجب آسیب هیجانی زیاد و همچنین گاهی اوقات شدت احساس گناه دارید، یک واکنش طبیعی می باشد.

ولی باید توجه داشت گاهی اوقات شدت احساس گناه خیلی زیاد زیاد می باشد و همچنین اشخاص نمی توانند به صورت منطقی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنند، زیرا و به درستی که زمان سختی را پشت سر می گذارند و همچنین نمی توانند گفتن کنند که چه احساسی دارند. بعد از یک دوره زمانی، آن احساسات نیرومند می می شود و همچنین به خشم و همچنین افسردگی می انجامد. هیجان هایی که آسیب بیشتری به اشخاص وارد می کنند.

یکی از احساس های رایج بعد از طلاق، احساس گناه نسبت به فرزند می باشد. آن احساس در مواردی خیلی شدید می می شود؛ مثلا هنگام و زمانی که تو پیشنهاد دهنده طلاق باشید، یا گمان کنید که شاید تلاش مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را جهت بهبود ارتباط و رابطه انجام نداده اید، یا زمانی که دیگران دائما تو را به خاطر سرنوشت فرزندتان و همچنین اراده و تصمیم راسخ طلاق، سرزنش می کنند.

تحقیقات چه می نامند؟

بعضی والدین قبل از طلاق به خاطر احساس گناه نسبت به فرزند، حاضر به طلاق نیستند، بعضی نیز بعد از طلاق همچنان احساس گناه می کنند؛ زیرا و به درستی که فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند بایستی و حتما تحت هر شرایطی به خاطر فرزندشان می ماندند. می خواهیم آن چالش سخت را با کمک تحقیقات علمی روان شناسان بررسی کردن کنیم. شاید به کاهش شدت احساس گناه تو کمک کرد.

درواقع بسیاری از والدین هنگام و زمانی که با مطالعه کتب و همچنین نشریات متنوع و گوناگون و مختلف در باره پیامدهای طلاق جهت کودکان، رو به رو می شوند، از خود می پرسند که آیا به خاطر بچه ها بهتر نبود به یک ازدواج پر از درگیری ادامه می دادم؟

از لحاظ منطقی بایستی و حتما بگویم که بهتر شد طلاق گرفتید زیرا تحقیقات از آن عقیده حمایت می کنند. جهت مثال تحقیقی بر روی کودکان پیش دبستانی که والدینشان نمی توانستند با هم بسازند، نشان داد در صورتی که والدین طلاق می گرفتند، کمتر از مواقعی که با هم می ماندند، بچه هایشان غیرقابل کنترل و همچنین ضداجتماعی می شدند.

645540 713 ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید...

در بررسی طولی دیگر روی جوانان نیز، کودکان والدینی که در تعارض مکرر بودند و همچنین سپس طلاق گرفتند بهتر از کودکان والدینی بودند که به ازدواج پرتعارض خود ادامه می دادند. بنابراین پایان گرفتن یک ازدواج پرتعارض در صورتی که به استرس های شدید و همچنین بی پایان بچه ها پایان دهد، جهت آن هم ها سودمند خواهدبود.

البته آن تحقیقات اکثرا و بیشتر روی خانواده های پرتعارض و همچنین خشن، انجام شده می باشد. در والدینی که کم تعارض بودند و همچنین تنها و فقط تمایل به جدایی داشتند، تحقیقات به روش کاملا قطعی نشان می دهد که کودکان خانواده های کم تعارض، در صورتی که والدینشان جدا شوند بدتر از آن هم می باشد که با هم بمانند.

طلاق بعداز ناسازگاری ازدواجی جزئی، مخصوصا جهت کودکان تنش زاست زیرا آن هم ها هیچ دلیل روشنی جهت آن هم نمی بینند. جهت آن هم ها جدایی والدین همچنین و علاوه بر ناخوشایند بودنش، غیرمنتظره و همچنین توجیه ناپذیر می باشد. در کل تحقیقات نشان می دهند که طلاق در ازدواج های کم تنش، روی رفاه روانی، شبکه های حمایتی، پیشرفت تحصیلی و همچنین ناپایداری ازدواج کودکان در بعدی تاثیر منفی دارد.

بگذارید نوشته های بالا را برایتان آن گونه خلاصه کنم که: در صورتی که زوجی به صورت مداوم تعارض و همچنین درگیری دارند به طوری که محیط منزل و خانه را پرتنش کرده و همچنین آن تعارض با طلاق کم می می شود (و همچنین البته اقدامات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری مانند رفت و آمد و مراجعه به روان شناس، در کاهش تنش کمک نکرده) بهتر می باشد به خاطر خودتان و همچنین فرزندتان طلاق بگیرید؛ ولی باید توجه داشت در صورتی که والدین بتوانند تعارض خود را از بچه هایشان پنهان کنند و همچنین یا تعارضشان کم و همچنین بدون درگیری و همچنین تنش باشد، جهت بچه ها (نه لزوما تو) بهتر می باشد که به زندگی مشترک ادامه دهید.

چگونه با احساس گناه نسبت به فرزند کنار بیاییم؟

آن هم روش که گفته شد، احساس گناه زیاد بعد از طلاق نسبت به فرزند، می تواند منجر به تربیت غلط و همچنین راهبردهای ناسالم می شود که جهت تو و همچنین فرزندان آسیب زا می باشد. به همین علت مهم می باشد که بایستی و حتما بگیرید چگونه با آن احساس مواجه شوید. راهبردهای زیر به تو کمک می کند تا بتوانید با احساس گناه نسبت به فرزند بعد از طلاق بهتر کنار بیایید:

۱- احساس گناه خود را طبیعی بدانید

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنم تا آن جا متوجه شدید که احساس گناه بعد از طلاق یک پیشامد جدید عمومی می باشد؛ پس بدانید آن که احساس گناه دارید، چیز عجیبی نیست و همچنین تو در داشتن آن احساس تنها نیستید زیرا و به درستی که اکثر والدین بعد از طلاق با آن احساس رو به رو می شوند. البته بایستی و حتما مراقب شدت آن هم بود، زیرا و به درستی که هنگام و زمانی که شدید می شود می تواند خیلی زیاد آسیب زا باشد.

۲- جهت احساس گناه، ملاک درستی داشته باشید

کمی با خودتان خلوت کنید و همچنین ببینید چرا خودتان را سرزنش می کنید و همچنین درواقع دلیل یا دلایل اصلی احساس گناهتان چیست؟ آیا آن دلایل واقعی می باشد؟ آن احساس آیا به تو کمک می کند؟ با پاسخ به آن گونه سوال ها متوجه می شوید گاهی ما ملاک درستی جهت آن احساس گناه نداریم و همچنین در صورتی که هم ملاک درستی وجود داشته باشد، آن قدر که ما به آن هم شاخ و همچنین برگ دادیم، واقعی نیست. می خواهم بگویم به حق و همچنین به مقدار و اندازه احساس گناه داشته باشید.

۳- پشیمان باشید نه گناهکار!

حس پشیمانی با احساس گناه فرق دارد. احساس گناه معطوف به خود فرد می باشد، در صورتی که زیاد باشد ناکارآمد می باشد و همچنین عموما منجر به رفتارهای مقابله ای منفی می می شود. در مقابل احساس پشیمانی معطوف به رفتار فرد می باشد، عموما کارآمد می باشد و همچنین باعث انجام رفتارهای سالم می می شود.

هنگام و زمانی که احساس گناه داشته باشید خودتان را آدم بدی می دانید و همچنین لایق تنبیه، ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که احساس پشیمانی داشته باشید، رفتارتان را بد می دانید و همچنین تلاش سالم جهت جبران خواهید کرد.

۴- مراقب اقدامات جبرانی افراطی خود باشید

هنگام و زمانی که احساس گناه شدید باشد، والدین دست به اقداماتی می زنند تا به هر طریقی آن احساس را کم کنند. مثلا والدین ممکن می باشد دائما جهت فرزند خود هدایای گوناگون بگیرند و همچنین او را غرق در اسباب بازی کنند؛ والد غیره ای ممکن می باشد روش تربیتی سهل انگارانه را اتخاذ کند و همچنین از هرگونه تنبیه و همچنین محدودیت کودک خود اجتناب کند؛ والد دیگر در حضور کودک، والد مقابل را سرزنش کند تا به کودک بفهماند که من مقصر نبودم و همچنین… تمام آن اقدامات در پاسخ به احساس گناه شدید می باشد که نه تنها معظلات و مسائل و مشکلات کودک را تخفیف نمی دهد، بلکه باعث تشدید رنج کودک هم می می شود.

۵- آسیب را کاهش دهید

درست می باشد که کودکان بعد از طلاق دچار آسیب هایی می می شود که البته شدت آن هم بسته به سن کودک و همچنین نوع طلاق و همچنین خیلی از عوامل دیگر متغایر و متفاوت می باشد، ولی باید توجه داشت می توانید شدت آن آسیب ها را با مدیریت صحیح و همچنین برخورد سنجیده کاهش دهید. درواقع در صورتی که نتوانستید جلوی آسیب را بگیرید ولی باید توجه داشت می توانید جلوی آسیب اکثرا و بیشتر را بگیرید.

645539 541 ارتباط: در صورتی که بعد از طلاق احساس گناه می کنید...

کارهای بسیاری در آن حوزه می می شود کرد. آن که به صورت منطقی و همچنین متناسب با سن کودک، علل جدایی را برایش شرح دهید؛ به فرزندتان کمک کنید تا عواطف و همچنین احساساتش را گفتن کند؛ به ارتباط و رابطه میان فرزند و همچنین همسر سابقتان احترام بگذارید و همچنین…

خیلی از کارها را هم نباید انجام دهید؛ مثلا از بچه های خود به عنوان یک پیام رسان بهره بری و استفاده نکنید. از جنجال و همچنین درگیری با همسر سابقتان بپرهیزید؛ بر سر فرزند با همسر سابقتان رقابت نکنید و همچنین…
مجموعه آن بایدها و همچنین نبایدها را می توانید از منابع متنوع و گوناگون و مختلف جویا بشوید که در نهایت به فرزندتان کمک می کند.

۶- مراقب احساس گناه فرزند خود هم باشید

آن تنها و فقط تو نیستید که بعد از طلاق، ممکن می باشد دچار احساس گناه می شود؛ فرزندان نیز بعد از طلاق ممکن می باشد دچار احساس گناه شوند. فکر کردن و اندیشیدن خودتقصیری در کودکان گاهی باعث می می شود که آنان خود را مسئول طلاق والدین بدانند و همچنین حتی خود را جهت آن امر سرزنش کنند. به خصوص در مواقعی که والدین در دعواهای خود دائما نام کودک را می آورند یا آن که به فرزند خود بگویند: «در صورتی که تو نبودی زودتر از پدرت طلاق می گرفتم».

بنابراین مراقب برخوردهای خود با کودکتان باشید و همچنین در حضور آن هم ها با همسر سابق خود جر و همچنین بحث نکنید. همچنین در فضای خصوصی با کودک خود صحبت کنید و همچنین از آن که مراقب او هستید و همچنین او نقشی در طلاق نداشت، مطمئنش کنید.

۷- کمک بگیرید

راهکارهای گفتن شده در آن مقاله یا حتی منابع غیره ای جهت بعضی اشخاص به سبب شدت معظلات و مسائل و مشکلات، جوابگو نیست یا آن که بعضی مستلزم و نیاز به کمک بیشتری دارند تا بتوانند راهکارها را در زندگی خود عملی کنند. بنابراین در صورتی که با آن معظلات و مسائل و مشکلات رو به رو هستید، می توانید به یک روان شناس مجرب رفت و آمد و مراجعه کنید.

*کارشناس ارشد روانشناسی بالینی


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک