آخرین اخبار
خانه » ازدواج و زناشویی » همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

مطلب: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟ در تاریخ ۳۰ September 2015 | 10:31 am نشر یافته شده شده می باشد.
به نقل از ۸ ثانیه:

bartarinha ir همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

ماهنامه سپیده دانایی – طاهره مهدوی*: امکان وابسته شدن یکی از توانمندی های مغز انسان می باشد که مقدار متعادل آن هم در زندگی انسان مفید می باشد. به خاطر آن توانمندی می باشد که بسیاری از روابط انسانی، با وجود آن همه سختی ادامه پیدا می کنند. به خاطر همین ویژگی، بسیاری از اشخاص نسبت به کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود احساس تعهد و همچنین علاقه می کنند و همچنین کارهای بزرگی در زندگی شغلی خود انجام می دهند.

ولی باید توجه داشت همین ویژگی مثبت گاهی ممکن می باشد به حالت بدخیم تغییر پیدا کردن می شود. در آن مقاله ویژگی افرادی را می گوییم که به کارکردن وابستگی بدخیم پیدا کرده اند. از آن هم مهم تر بررسی کردن می کنیم که در صورتی که آن اشخاص همسرمان شدند، چگونه با آن هم ها کنار بیاییم.

645269 839 همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

آیا من یک معتاد به کارم؟

اشخاص ممکن می باشد در طول زندگی خود، نسبت به مواردی وابستگی بدخیم پیدا کنند. آن وابستگی شدید می تواند به غذا، روابط زناشویی و جنسی و زناشویی و جنسی و همچنین یا کار کردن به وجود آید. وابستگی بدخیم آن نشانه ها را دارد:

۱- وجود تمایل شدید یا اجبار

هنگام و زمانی که فردی نسبت به کار وابستگی بدخیم پیدا می کند، تمایل شدید درونی نسبت به اکثرا و بیشتر کار کردن در او به وجود می آید. آن میل و همچنین خواستن ممکن می باشد به قدری شدید می شود که فرد حاضر باشد از تمام لذت های زندگی خود، جهت کار اکثرا و بیشتر چشم پوشی کند. گاهی ممکن می باشد تمایل و همچنین خواستنی در کار نباشد و همچنین فرد جهت انجام کار اکثرا و بیشتر احساس اجبار کند. او ممکن می باشد حتی جهت سفرها یا مهمانی های خود هم کلی کار آماده کند و همچنین به همراه خود داشته باشد که در صورت پیداکردن کوچک ترین وقت خالی ای به آن هم ها بپردازد. درواقع شاید از آن کسب و کار خود خوشحال نباشد، ولی باید توجه داشت گویی یک احساس اجبار درونی او را به آن کار وادار می کند.

۲- تحریک در حضور نشانه

همین که یکی از همکاران فرد وابسته به کار با او تماس بگیرد و همچنین از او بپرسد که آیا می تواند جمعه صبح در یک جلسه کاری شرکت کند، کافی می باشد که قرار مهمانی خانوادگی را فراموش کند و همچنین قبول کند که در جلسه شرکت کند. درواقع با وجود یک نشانه کوچک رفتار وابستگی در فرد تحریک شده و همچنین او قدرت مقابله با آن هم را ندارد.

۳- بی تفاوتی به عوارض رفتار

هنگام و زمانی که کسی گرفتار یک وابستگی بدخیم می شود، نسبت به عوارض و همچنین پیامدهای آن هم بی تفاوت می می شود. آن فرد آن هم چنان در کسب و کار خود غرق می می شود که نمی تواند تخمین درستی عوارض و همچنین پیامدهای آن حالت بر زندگی فردی یا شخصی و همچنین خانوادگی خود داشته باشد. درست مانند عاشقی که پیامدهای یک ارتباط و رابطه آسیب زا را نادیده می گیرد، یک فرد وابسته به کار هم نسبت به پیامد آن هم چه انجام می دهد کور و همچنین کر می می شود.

645270 455 همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

۴- بی تاثیری محروم و بی بهره بر وابستگی

کنترل کردن، محروم و بی بهره کشیدن و همچنین بهره بری و استفاده از فشار بیرونی جهت کاهش وابستگی بدخیم کارساز نیست. آن هم عاشق دل خسته را به یاد آورید. هرقدر او را از دیدن معشوقش محروم کنید و همچنین تلاش کنید تا با زور واجبار او را از دل بیرون کند، کار سخت تر می می شود.آن عاشق هر قدر اکثرا و بیشتر محروم و بی بهره بکشد، تشنه تر می می شود و همچنین مقدار و اندازه و میزان وابستگی اش به معشوق نیز اکثرا و بیشتر می می شود. درواقع فشار و همچنین کنترل بیرونی تنها بر مقدار و اندازه و میزان وابستگی اشخاص افزوده و همچنین آن وابستگی را محکم تر می کند.

۵- توجیه بیرونی جهت وابستگی

آن مورد در مورد وابستگی به کار، اکثرا و بیشتر از هر مورد غیره ای صدق می کند. اشخاص به خصوص مردان توجیه فرهنگی خوبی جهت وابستگی خود به کار در ذهن دارند. آن هم ها بر آن باورند که جهت بهبود اوضاع اقتصادی و همچنین رفاه اقتصادی و مالی خانواده خود تلاش می کنند و همچنین حتی بایستی و حتما مورد تقدیر و همچنین تشکر افراد خانواده هم قرار بگیرند. آن اشخاص غالبا نسبت به وابستگی بدخیم خود ناآگاه خواهند بود و همچنین خیال می کنند محبت ها و همچنین فداکاری های آن هم ها در خانواده نادیده گرفته می می شود.

هنگام و زمانی که معتاد به کار همسرمان می می شود

حال که تا حدودی با ویژگی های ذهنی و همچنین روانی اشخاص وابسته به کار آشنا شدید، حتما می توانید جهت رویارویی با آن هم ها در زندگی خود راه کارهای منطقی تر و همچنین سازنده تری پیدا کنید. در ادامه به چند نمونه از آن راهکارها اشاره خواهم کرد.

۱- تو مقصر نیستید

بسیاری از همسران اشخاص وابسته به کار، خود را سرزنش کرده و همچنین در مورد آن که همسرانشان زمان بسیاری را به کار اختصاص می دهند، احساس گناه می کنند. آن هم ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند که حتما در مورد وظایف همسری خود کوتاهی  کرده اند و همچنین به همین دلیل او از منزل و خانه فراری می باشد. ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که آن احساس گناه تو هیچ کمکی به حل پیشامد جدید نخواهد کرد.

۲- فشار و همچنین تهدید کارساز نیست

آن هم روش که گفتیم محروم و بی بهره و همچنین ساخته یا ایجاد فشار و همچنین تهدید بیرونی جهت حل آن موضوع کارساز نیست. در صورتی که باورهای همسرتان در مورد مقدار و اندازه و میزان کار کردن تغییر نکند نمی توانید او را از محل کارش  جدا کنید.

645271 876 همسران: با همسر معتاد به کار چه کار کنیم؟

۳- محیط را تغییر دهید

یکی از بهترین راه حل ها جهت بهبود وابستگی بدخیم، اصلاح محیط می باشد. گاهی اوقات بعضی محیط ها وابستگی فرد به کار را افزایش داده و همچنین آن هم را تقویت می کنند. جهت اصلاح محیط می توانید نشانه های محرک را از محیط خود دور کنید. مثل آن که از همسرتان بخواهید تلفن همراه خود را در روزهای تعطیل خاموش کند یا آن که هنگام و زمانی که وارد منزل و خانه شد لپ تاپ را داخل کمد قرار دهد تا با دیدنش به کار کردن تحریک نشود.

سعی کنید ارتباطات خود را با افرادی که حالت نرمال دارند اکثرا و بیشتر کنید و همچنین تا جای ممکن در روزهای تعطیل از ارتباط با همکاران وابسته به کار همسرتان اجتناب کنید.

۴- برنامه جذاب و جالب و خوب تفریحی دقیق مشترک ترتیب دهید

اشخاص وابسته به کار از آنکه بیکار در منزل و خانه بچرخند و همچنین یا آن که روی مبل لم بدهند و همچنین بی هدف تلویزیون تماشا کنند، بیزارند. آن کار به آن هم ها اضطراب وارد می کند. آن هم ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند که وقت طلایی شان را از دست داده اند. جهت آن که بتوانید آن هم ها را از کارشان دور نگه دارید بایستی و حتما برنامه جذاب و جالب و خوب دقیق و همچنین منظمی از تفریح داشته باشید. آن اشخاص عاشق آن خواهند بود که یک کار (به نظر خودشان مهمی) را انجام دهند. بنابراین از قبل، جهت روزهای تعطیل برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنید و همچنین از آن هم ها بخواهید که مثلا در یک برنامه جذاب و جالب و خوب مهم صعود کوه تو را همراهی کند.

اهمیت حضورش را یادآوری کنید

بعضی اشخاص به خصوص مردان در فرهنگ ما بر آن باورند که بودن یا نبودنشان در منزل و خانه فرقی به حال افراد خانواده ندارد. آن هم ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنند تنها وظیفه شان تامین معیشت خانواده بوده و همچنین کار غیره ای بلد نیستند که جهت اهالی منزل و خانه انجام دهند. مهم می باشد که به آن هم ها نشان دهید که بدون حضورشان شام نمی خورید. یا آن که جهت اراده و تصمیم راسخ گیری در مورد بچه ها به مشورت او مستلزم و نیاز دارید. به او یادآور شوید که به لحاظ عاطفی به او وابسته هستید و همچنین مستلزم و نیاز دارید زمانی را با او بگذرانید.

البته نحوه انتقال آن پیام ها خیلی زیاد مهم می باشد. در صورتی که آن حرف ها باعث می شود او احساس محدود شدن و همچنین دربند شدن پیدا کند، باز هم اکثرا و بیشتر از منزل و خانه فراری می می شود. درواقع او بایستی و حتما باور کند که در منزل و خانه کارهای مهم و همچنین چالش برانگیزی جهت انجام دادن وجود دارد که تنها به دست او قابل انجام خواهد بود.

*کارشناس ارشد روان شناسی بالینی


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک