آخرین اخبار
خانه » تفریحی » چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین…

چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین…

مطلب: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین… در تاریخ ۲۸ December 2015 | 12:30 pm نشر یافته شده شده می باشد.
به به گفته ۸ ثانیه:

مشرق: جوون بلند بالای بسکتبال ایران که به راستی نقشی پهناور و بزرگ در قهرمانی تیم ملی در آسیا ایفا کرد و همچنین سهمیه المپیک پکن را گرفت ۳۹ روز قبل از جشن بیست و همچنین هفت سالگی اش رفت و همچنین نتوانست در المپیک نیز جهت کشورش خودنمایی کند.

هفتم دی روزی می باشد که ورزش ایران و همچنین خانواده بسکتبال کسی را از دست داد که به راستی هنوز کسی نبودش را قبول نمی کند.

737427 668 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

امروز نهمین سالگرد فوت آیدین نیکخواه بهرامی، ملی پوش بسکتبال ایران در سانحه رانندگی می باشد. روزی که جهت بسکتبالی ها جز خاطره ای تلخ چیز غیره ای به یادگار ندارد. شاگرد بلند بالای بسکتبال ایران که به راستی نقشی پهناور و بزرگ در قهرمانی تیم ملی در آسیا ایفا کرد و همچنین سهمیه المپیک پکن را گرفت ۳۹ روز قبل از جشن بیست و همچنین هفت سالگی اش رفت و همچنین نتوانست در المپیک نیز جهت کشورش خودنمایی کند.

آیدین نیکخواه بهرامی ملی پوشی بود که در پست های سه و همچنین چهار بازی می کرد و همچنین با آنکه خیلی دیر به تیم ملی دعوت شد توانسته بود در آن هم مدت زمان کوتاه شایستگی هایش را نشان دهد. او در باشگاه صبا باتری بود و همچنین زیر نظر مهران شاهین طبع کار می کرد، آن هم صبا باتری که در ایران و همچنین آسیا مهار نمی شد، آن هم صبایی که با آیدین یکه تازی می کرد.

همگان بازی‌های او در جام ملت های آسیا ۲۰۰۷ ژاپن و همچنین درخشش او را در آن بازی‌ها و همچنین بریدن تور سبد بعد از قهرمانی را به یاد دارند.

737431 644 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

آخرین‌ بازى‌ ملى‌ آیدین‌ نیکخواه‌ بهرامى‌ در ژاپن‌ انجام‌ شد؛ آیدین‌ به‌ همراه‌ دیگر ملى‌پوشان‌ در فینال‌ جام‌ ملت‌هاى‌ آسیا لبنان‌ را شکست‌ داد تا مدال‌ طلاى‌ قاره‌ کهن‌ رابه‌ گردن‌ بیاویزد و همچنین جام‌ قهرمانى‌ و همچنین تنها سهمیه‌ المپیک‌ را از آن هم‌ خود و همچنین کشورمان‌ کند.

او در جام‌ ملت‌هاى‌ آسیا در هشت‌ بازى‌ ایران‌ حضور داشت، ۲۱۵ دقیقه‌ به‌ زمین‌ رفت، ۲۳ دوامتیازى‌ به‌ ثمر رساند، ۱۵ سه‌ امتیازى‌ زد، ۱۳ پرتاب‌ آزاد داشت، ۲۵ ریباند کرد، هشت‌ پاس‌ منجربه‌ گل‌ داد، سه‌ توپ‌ربایى‌ به‌ نام‌ خود نوشت، دو بار بلاک‌شات‌ به‌ نمایش‌ گذاشت‌ و همچنین ۱۰۴ امتیاز به‌ ایران‌ هدیه‌ نمود.

آیدین‌ بعد از صمد برادرش‌ و همچنین حامد حدادى‌ سومین‌ بازیکن‌ امتیازآور ایران‌ در جام‌ ملت‌ها شد.

737428 418 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

به بهانه نهمین سالگرد درگذشت آیدین در گزارشی کوتاه به بیوگرافی مختصر آن بازیکن فقید پرداخته ایم و همچنین با نشر عکسهایی از او همچنین صحبت بعضی از مربیان و همچنین نیز پدر و همچنین مادر و همچنین برادرش را آورده ایم:

بیوگرافی آیدین

آیدین‌ نیکخواه بهرامی در ۱۶ بهمن‌ سال شمسی‌ ۱۳۶۰ در تهران و همچنین در خانواده‌اى‌ تحصیلکرده‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ محمدعلى‌ نیکخواه‌بهرامى‌ و همچنین مادرش‌ فرزانه‌ ابراهیمى‌فخار دکتراى‌ فیزیک‌ هسته‌اى‌ و همچنین اتمى‌ دارند. آیدین‌ بسکتبال‌ را باتیم‌ چکاد شروع‌ کرد و همچنین بعد از آن هم‌ به‌ الکترا رفت. وى‌ در لیگ‌برتر پیراهن‌ دو باشگاه‌ ایران‌ نارا و همچنین صباباترى‌ تهران‌ راپوشید و همچنین در کل‌ زندگى‌ ورزشى‌اش‌ بیش‌ از چهار باشگاه‌ عوض‌ نکرد.

آیدین‌ جزو بازیکنان‌ اصلى‌ تیم‌ملى‌ ایران‌ محسوب‌ مى‌شد که‌ در بین‌ بسکتبالیست‌ها، عضو باشگاه‌ دومترى‌ها هم‌ به‌ حساب‌ مى‌آمد؛ او دومتر و همچنین دو سانتیمتر قد داشت. او در تیم ملی بسکتبال ایران در پست‎های ۳ و همچنین ۴ با پیراهن شماره ۹ و همچنین در باشگاه بسکتبال صباباتری پیراهن شماره ۸ را در لیگ برتر بسکتبال ایران می پوشید.

آیدین نقش بزرگی در قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا و همچنین به‎دست آوردن سهمیه المپیک پکن ۲۰۰۸ داشت. برادر کوچکتر او صمد نیکخواه بهرامی نیز عضو و همچنین کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران می باشد.
                                         
درگذشت

۷ دی ۱۳۸۶ او همچنین در حالی که به همراه نامزدش عازم منزل پدری‎ خود در نوشهر بود، در یک حادثه رانندگی در اثر جراحات ناشی از برخورد خودروی فردی یا شخصی‎اش به گارد ریل کنار جاده به همراه نامزدش درگذشت و همچنین خانواده پهناور و بزرگ بسکتبال را عزادار کرد.

گرفتن پیراهن شماره ۸ “یوتا جاز”

737429 773 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

۳۱ تیر ۱۳۸۷، بین دو نیمه بازی دوستانه تیم ملی بسکتبال ایران و همچنین تیم بسکتبال باشگاه یوتا جاز، رییس آن باشگاه (رندی ریگبی‌) با اهدای پیراهن شماره ۸ یوتا جاز – که نام آیدین نیکخواه بهرامی روی آن هم نوشته شده بود – به صمد نیکخواه بهرامی (برادر آیدین) و همچنین مادر او همچنین از بسکتبالیست پیشین تیم ملی ایران تجلیل کرد. پیراهن شماره ۸ یوتا جاز با نام بازیکن افسانه‌ای درون ویلیامز گره خورده می باشد.

*پسری که جوراب‌های راه راه می‌پوشید

نقطه ای که در مورد بازی‌های او وجود دارد آنکه او دوست داشت حرکات متفاوتی را انجام دهد. یکی از آنها پوشیدن جوراب های راه راه بلند بود که در میان بسکتبالیست ها کمتر دیده می‌می شود و همچنین از آن لحاظ منحصر به فرد بود.

پدرش در آن خصوص می‌گوید: آیدین دائما به دنبال کارهای متغایر و متفاوت بود و همچنین آن هم یک مورد از آنها بود و همچنین دلیل ویژه ای هم جهت آن هم نداشت. البته در همه بازی‌ها هم بهره بری و استفاده نمی‌کرد.

737433 224 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

پدر و همچنین مادر و همچنین بعضی از بزرگان بسکتبال در مورد مرحوم آیدین نیکخواه بهرامی چه گفتند؟

در مورد خاطرات و همچنین بازی های او در تیم ملی و همچنین باشگاهی از خانواده گرفته تا هم تیمی‌ها و همچنین اهالی بسکتبال صحبت های بسیاری را مطرح نموده اند که در زیر بعضی از آنها را بازگو می کنیم:

صمد نیکخواه بهرامی: آیدین را دائما حس می کنم

بعد از درگذشت آیدین در ۲، ۳ ماه اول هرگز نمی خواستم به بسکتبال برگردم و همچنین درک آن اتفاق برایم خیلی زیاد سخت بود، ولی باید توجه داشت مربیان و همچنین بازیکنان ۱۰ روز بعد از آن اتفاق آمدند و همچنین به زور مرا به تمرین بردند و همچنین کم کم با آن اتفاق کنار آمدم.

بعد از ۳ ماه اول تا امروز حسم هیچ دگرگونی و تغییری نکرده و همچنین دائما احساسش می کنم. گویا فوت نکرده و همچنین دائما کنارم می باشد. نمی توانم بگویم که با آن موضوع کنار آمده ام یا نسبت به درگذشت او سرد شده ام، تنها و فقط می توانم بگویم که جایش دائما خالی می باشد.

آیدین خوابش نبرده بود

روز فوت آیدین من هم مسابقه داشتم و همچنین بعد از آن هم بلافاصله به شمال آمدم. به آیدین هم گفتم که زود راه بیفتد، ولی باید توجه داشت او مدتی تهران ماند و همچنین دیر حرکت کرد. آیدین خیلی خسته بود و همچنین زانویش درد می کرد. به همین دلیل در آخرین مسابقه هم خیلی زیاد کم بازی کرد، ولی باید توجه داشت هرگز خوابش نبرده بود؛ چرا که ۵ دقیقه قبل از آن حادثه آنها ایستاده  و همچنین خرید کردند. با آن حال اتفاقی می باشد که افتاده و همچنین هیچگاه از ذهنمان پاک نمی می شود.

ساخت فیلم دیدنی و جذاب زندگی آیدین منتفی شد

بعد از فوت برادرم قرار بود یک فیلمی از زندگی او بسازم ولی باید توجه داشت نمی توانم تمامی زندگی آیدین را در قالب فیلم دیدنی و جذاب در آورم و همچنین آنکه بخواهیم یک ورزشکار را تنها و فقط در حین تمرین و همچنین مسابقه نشان دهیم اصلا زیبا نیست و همچنین بهتر دیدم که آن کار را نکنم.

هنوز هم مثل او در بسکتبال نیامده می باشد

بعد از قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا و همچنین کسب جواز المپیک، آیدین صحبت های بسیاری می کرد و همچنین خیلی دوست داشت که در المپیک بازی کند، ولی باید توجه داشت مردن و مرگ به او مهلت نداد تا جای خالیش در آن مسابقات حس می شود.

بعد از آیدین هیچ بازیکنی نتوانست جای او را پر کند و همچنین در حال حاضر هم بازیکنی همچون او نیست. آیدین هم در پست ۳ بازی می کرد و همچنین هم در پست ۴ و همچنین شوت های عالی اش کار ما را راحت می کرد. در مسابقات، آیدین فضا را جهت بازیکنان باز می کرد و همچنین قطعا ما می توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم و همچنین نبودش در مسابقات المپیک خیلی احساس می شد. حضور آیدین در کنار تیم خیلی می توانسته بود به تیم ملی کمک کند و همچنین به جرات می گویم که مثل آیدین نداریم.

نبود آیدین در مسابقات جهانی اکثرا و بیشتر حس می شد چرا که بازیکنان حریف در سطح بالاتری بودند و همچنین ما هم فردی را نداشتیم که جایگزین او باشد.

دکتر محمدعلی نیکخواه‌ بهرامی پدر آیدین: آیدین دائما هست

«از نظر من او نرفته می باشد. آیدین دائما هست. دائما فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم به یک مسافرت اسپورت و ورزشی رفته می باشد. به همین دلیل، تفاوتی احساس نمی‌کنم. جایش دائما خالی می باشد ولی احساسش می‌کنم. آیدین حجب و همچنین حیای بسیاری داشت. حقش نبود که آن قدر دیر انتخاب می شود. به نظرم از آن هم سال شمسی‌هایی که صمد وارد تیم ملی شد، او هم بایستی و حتما دعوت می‌شد. دائما فرد یا شخص سیزدهم بود و همچنین خط می‌خورد. ولی هیچ وقت ناخوش و غمگین نبود. به یاد دارم یک دفعه به جای فرد غیره ای دعوت شد ولی به مسئولان گفت که فلانی را ببرند.»

737430 847 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...


دکتر فرزانه ابراهیمی فخار مادر آیدین:
«… هروقت آیدین یا صمد بازی داشتند با آنان صحبت می‎کردم. آن هم شب که آن هم اتفاق جهت آیدین افتاد ساعت ۲۰:۳۰ به او زنگ زدم. داخل اتوبوس بود تا با صباباتری از قزوین به تهران بیاید. بردشان را تبریک گقتم. گفت می‎خواهم بروم شمال. گفتم شب نرو خطرناک می باشد. گفت مواظبم، نگران نباش. گفتم نرو. گفت چشم! از آن هم چشم‎های همیشگی. منم گفتم به خداوند تبارک و تعالی می‎سپارمت… دائما دستش را می‎گذاشت روی سینه‎اش و همچنین می‎گفت فرمایش تو متین و همچنین موقر. احترام می‎گذاشت ولی کار خودش را می‎کرد… [فردا] منزل و خانه مهمان داشتیم. ساعت یک بعدازظهر بود. خیلی‎ها خبر داشتند.

ولی نمی‎دانستند چگونه به من خبر بدهند. تلویزیون روشن بود، دیدم عکس‎های آیدین را پخش می‎کند. آن هم عکسی که تور سبد سالن بسکتبال ژاپن را در پایان فینال جام ملت‎های آسیا می‎چید. زیرنویس هم داشت. ولی صدای تلویزیون بسته بود. تندتند هم زیرنویس رد می‎شد. ولی زیرا و به درستی که چشم‎هایم ضعیف می باشد و همچنین بایستی و حتما جهت دیدن دور و همچنین نزدیک عینک بزنم نمی‎توانستم نوشته‎ها را بخوانم. صبح هم مصاحبه‎ای از صمد پخش کرده بودند. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردم حالا هم نوبت پخش مصاحبه آیدین می باشد. آن هم لحظه تلفن زنگ زد و همچنین من ناخوداگاه گفتم آیدین تصادف کرد؟!»

واقعا نمی توانم با آن موضوع کنار بیایم و همچنین هنوز هم در هفتم دی ماه سال شمسی ۸۶ مانده ام. حتی یک لحظه هم نمی توانم به آن هم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنم و همچنین تنها هنگام خواب فکرم مشغول نیست، چرا که بعد از آن هم روز حتما بایستی و حتما قرص خواب بخورم وگرنه تا صبح بیدار می مانم.

ولادیمیر بوسنیاک سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال ایران: «تمام ویژگی‎های آیدین را به یاد دارم. با آن که او در تیم من بازی نکرد و همچنین در آخرین اردویی که هدایت تیم ایران را به دست داشتم به ترکیب پیوست ولی او را می‎شناسم. آیدین بسکتبالیستی بااحساس بود که در میدان مسابقه می‎خواست بهترین باشد. خواست او هیجان بازی را بیش‎تر می کرد. یکی از ویژگی‎های آن قهرمان آن بود که هنگام و زمانی که اشتباه می‎کرد تا زمان جبران عصبانی بود. دقیقا در آن هم زمان که کارش را درست انجام می‎داد مثل یک نوجوان می‎خندید و همچنین خوشحالی می‎کرد. آیدین بسکتبالیستی باکلاس متغایر و متفاوت بود. به نظر من پهناور و بزرگ‎ترین بدشانسی او آن بود که در آن هم زمان ایران بسکتبالیست‎های بسیاری داشت. آیدین زیر سایه صمد بود. البته خوشحالم که بالاخره توانسته بود شانس حضور در تیم ملی را به‎دست بیاورد و همچنین شایستگی خود را اثبات کند. توانسته بود جای خود را ثبت کند و همچنین از آن هم زمان کسی دیگر نتوانست مهارش کند.

نمی‎دانم جامعه بسکتبال چگونه از دست دادن آن عضوش را تحمل می کند؟ آیدین توانایی بسیاری در شوت داشت. با انگیره بود و همچنین تلاش می‎کرد. هیچ وقت ناخوش و غمگین نمی‎شد. توانایی ویژه او در شوت‎های سه امتیازی و همچنین ریباند بود. آیدین در حمله مهارنشدنی بود و همچنین به سرعت در کار دفاعی نیز شرکت می‎کرد. او و همچنین صمد در سیستم‎های ترومن که در آن هم زمان در آسیا همتا نداشت مطابق و یکدست بودند. سبک بازی تیم ملی در آن هم زمان در آخر خود بود و همچنین صمد و همچنین آیدین در کنار دیگر ستاره‎های تیم ملی می درخشیدند. به نظر من در آن هم زمان بسکتبال ایران در بالاترین سطح خود در بسکتبال مدرن بود. با آن که بیرون از ایران هستم ولی از بسکتبال باخبرم.

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی‎کنم دیگر ایران چنین بازیکنی به چشم ببیند که آن چنین منحصر به فرد و همچنین موثر باشد. به نظر من، آیدین به خوبی خودش را نشان داد. به همه ثابت کرد که چه بازیکنی بود. او و همچنین هم‎نسلانش به یک‎باره وارد تیم شدند و همچنین به آخر رسیدند. آنان با تلاش به جایی رسیدند که همه آرزوی آن هم را داشتند. ولی حالا که آیدین رفته می باشد بعد از پنج سال شمسی آن هم هم‌نسل‌ها ناخوش و غمگین خواهند بود. با آن که دیگر آن بازیکن در کنار خانواده‎اش نیست ولی می‎دانیم که به جای بهتری رفته می باشد.»

737432 764 چهره: نهمین سال شمسی پرواز بی‌بازگشت آیدین...

رایکو ترومن سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال ایران (در زمان او آیدین نیکخواه بهرامی جایش را بین ستاره‎های ایران باز کرده بود. ایران با هدایت ترومن قهرمان آسیا شد و همچنین سهمیه المپیک پکن ۲۰۰۸ را گرفت): خاطرات من در ایران و همچنین در تیم ملی بسکتبال دائما در اعماق قلبم خواهند بود. رقابت‎هایی که همه کنار هم بودیم و همچنین آیدین هم بود. او یکی از ستاره‎های تیم من بود که با درخشش او توانستیم قهرمان آسیا شویم. در کنار او توانستیم رویای کسب سهمیه المپیک را به واقعیت و حقیقت برسانیم. ایران توانسته بود راهی بازی‎های المپیک می شود. بازی‎هایی که آرزوی هر ورزشکاری می باشد. ولی حیف که آیدین نبود. هم اکنون هم می‎گویم که حیف بود که آیدین در کنار ملی‎پوشان من بازی نمی‎کرد.

 آیدین آن هم قدر پهناور و بزرگ بود که می‎توانسته بود در المپیک بدرخشد. ولی فرصت تجربه آن هم را نداشت و همچنین از دنیا رفت. با مردن و مرگ آیدین خانواده او و همچنین کل ایران یکی از پهناور و بزرگ‎ترین افراد خود را از دست دادند. خانواده نیکخواه بهرامی پسر و همچنین برادری را از دست داد، ولی ایران یک مرد و همچنین یک ورزشکار پهناور و بزرگ را از دست داد. من آیدین را دوست داشتم و همچنین دائما احترام ویژه ای برایش قائل بودم. آیدین به عنوان یک بازیکن و همچنین به عنوان یک فرد فوق‎العاده بود و همچنین شخصیت بالایی داشت.

آیدین در خارج از بسکتبال با قلبی پهناور و بزرگ زندگی می‎کرد و همچنین در میدان مسابقه در پست‎های سه و همچنین چهار همتا نداشت. او با توانایی‎هایش به مهره‎ای پهناور و بزرگ تغییر پیدا کردن شد که در قهرمانی ایران در آسیا و همچنین کسب سهمیه المپیک تاثیر ویژه‎ای داشت. او در کنار صمد،‌ مهدی کامرانی،‌ حامد آفاق،‌ حامد حدادی و همچنین اوشین ساهاکیان از بهترین‎های ایران بودند که به المپیک رسیدند. آیدین یکی از بهترین شوت‎زن‎های آسیا بود که می‎توانسته بود پس نتیجه آن می شود که یک بازی را تغییر دهد. او سبک متفاوتی نسبت به برادرش داشت که دلیل موثرتر بودنش بود. او و همچنین صمد رقابتی زیبا در بسکتبال داشتند و همچنین از مبارزه آن دو ملی‎پوش لذت می‎بردم. معتقدم مبارزه آن دو باعث پیشرفت‎شان شد. یاد و همچنین خاطره آیدین دائما با من می باشد و همچنین یاد او را در قلبم حفظ می‎کنم.»

صفا علی کمالیان مربی آیدین در تیم ملی بسکتبال ایران: «به نظر من، آیدین با وجود سنی کمی که داشت شامل شخصیتی مستقل بود. در عین جدیت، جوانی مهربان، مودب و همچنین بامعرفت بود. من نیز مثل بسیاری از افراد خانواده بسکتبال بدون هیچ مبالغه‎ای معتقدم آیدین شامل بسکتبالیست‎های ایرانی بود که قابلیت مطرح‎شدن در میادینی پهناور و بزرگ‎تر از آسیا را داشت.

شاید بهترین جمله ای که می تواند درگذشت آیدین را توصیف کند آن باشد: “آیدین در صورتی که می دانست آن هم قدر طرفدار و همچنین دوستار دارد هیچوقت به آن هم سفر نمی رفت.” آن صحبت مادرش در مراسم یادبودش بود. روحش شاد و همچنین یادش گرامی


لینک منبع

سوپروب close
خرید بک لینک