آخرین اخبار
خانه » مقالات » چه لاستیکی را برای خودرویمان بخریم؟

چه لاستیکی را برای خودرویمان بخریم؟

چه لاستیکی را برای ماشین خودمان خریداری کنیم؟
635332662409573204 چه لاستیکی را برای خودرویمان بخریم؟
خرید لوازم یدکی خودرو

چنانچه مالک خودرو هستید بدون تردید یکی از دغدغه‌های اصلی شما خرید و انتخاب لاستیک مناسب برای وسیله نقلیه است.

لاستیکی که به اندازه کفش برای پای شما و حتی بیشتر برای راحتی و سلامت ی رانندگی شما ارزش دارد. در همین حال تنوع لاستیک های موجود در بازار اما داخلی یا خارجی بودن آنها باعث شده تا شما بعضی وقتها سردوراهی قرار گرفته به بیراهه بروید.

همان گونه که می دانید در مورد گزینش لاستیک مناسب برای خودرو آنچه با اهمیت است کیفیت سلامت تایرهاست، چون بسیاری از متخصصین فنی خودرو معتقد هستند لاستیک خودرو یکی از اصلی ترین قطعات ماشین بوده به طور مستقیم با سلامت کیفیت رانندگی افراد سروکار دارد.

این در حالی است که با توجه به فناوری های جدید اکنون تنها ۵ درصد وزن خودرو به لاستیک منتقل می شود بقیه را باد داخل لاستیک تحمل می نماید ، پس چنانچه به هر دلیل این توازن برهم بخورد، کیفیت رانندگی و در نهایت سلامت سرنشینان خودرو تهدید خواهد شد. پس قبل از این که به بازار بروید این گزارش را تحقیق کنید بعد دست به جیب شوید.

وطنی یا خارجی؛ مساله این است

اولین سوالی که ذهن اکثر رانندگان را درگیر خود خواهد کرد بحث داخلی یا خارجی بودن لاستیک مورد نیازشان است که گروهی بآسانی با توجه به بودجه خود به آن جواب می دهند و دیگران کمی حساس تر عمل می کنند.

اما متخصصین فنی خودرو با توجه به فاکتورهای با اهمیت در تائید سلامت لاستیک معتقد هستند لاستیک های تولیدی ایران هیچ فرق ی با لاستیک های خارجی از نظر کیفیت و استانداردهای بین المللی ندارد و در گاهی مسائل لاستیک های ایرانی به دلیل تازه بودن و نزدیک بودن وقت تولید و توزیع در بازار حتی کیفیتی بالاتر از وارداتی ها دارد، چون بر اساس استانداردهای جهان ی، لاستیک تولید شده ی که در شرایط ایده آل مراقبت شود دارای تاریخ مصرفی حداکثر سه ساله است بعد از آن مناسب مصرف نیست.

این در حالی است که بسیاری از رانندگان بدون توجه به سال تولید، لاستیک را خریداری می کنند، در حالی که اگر سه سال از تاریخ تولید لاستیک قدیم باشد این لاستیک هرگز برای مصرف قابل اعتماد نیست و ممکن است حادثه آفرین شود.

از این علائم سرسری نگذرید

دومین وهله برای انتخاب مناسب شناسایی علائم حک شده روی دیواره های لاستیک است. ممکن است شما تهم اکنون بدون تذکر به نوشته های حک شده در بدنه لاستیک خرید کرده اید، در حالی که هرکدام از این نوشته ها مفهوم خاصی داشته و می تواند شما را در انتخاب صحیح یاری نماید. پس وقت خرید به آن هم گوشه چشـم ی بیندازید.

برای فهم مفهوم این علائم از نوشته ای که با حرف P معین شده شروع می کنیم. این حرف نمایانگر ماشین شخصی یا Passenger است، اما این علامت برای خودروهای باری سبک، سنگین یا لاستیک زاپاس به صورتLT ،T و C تعریف شده است.

بعد از این حروف با عددی سه رقمی مواجه می شوید که بیانگر پهنا و قطر لاستیک برحسب میلی متر است که برای خودروهای شخصی، باری سنگین تفاوت می نماید . علامت بعدی حرف R یا همان کلمه رادیال است که در صورت معمولی بودن لاستیک به جای این کلمه از خط تیره استفاده می شود. بد نیست بدانید به طور کلی سه نوع لاستیک نیز اکنون در بازار مصرف توزیع می شود که حروف اختصاری آنها جمله است از:

R: رادیال (Radial معمول ترین نوع تایر) که برای خودروهای شخصی مصرف شده فاقد تیوب است.

D: دیاگونال بایاس (Diagonal Bias ساختاری قدیمی) لاستیک های سیمی دارای تیوب

B: بایاس بلتد (Bias Belted) لاستیک هایی که برای خودروهای کلاسیک یا SUV مناسب است. پس عددی دورقمی را مشاهده می کنیم؛ این نوشته بیانگر قطر رینگ مناسب لاستیک بوده بر طبق واحد اینچ محاسبه شده است.

با کمی فاصله عددی را می بینیم که برای خودروهای شخصی از ۷۵ تا ۱۰۵ در لاستیک های مختلف تغییر می نماید . این عدد بیانگر میزان بار قابل تحمل لاستیک است و بعد از آن حرف لاتین (A-Z) نمایانگر حداکثر سرعت قابل تحمل برای این لاستیک را نشان می دهد. این حرف هرچه به انتهای جدول حروف الفبای لاتین نزدیک تر باشد تحمل سرعت بالاتری را خواهد داشت.

بعلاوه، دو حرف لاتین و علامت + می تواند به خریدار بگوید این لاستیک مناسب کدام شرایط آب هوایی است، به عنوان مثال M+S نمادی برای شرایط برف و گل است. ضروری به یادآوری است که برای لاستیک های چهارفصل یا معمولی ممکن است با این نوشته هرگز روبه رو نشوید. پس چنانچه این دو حرف روی لاستیک حک نشده بود خیلی نگران نباشید.

اما گروه انتها اطلاعات مندرج روی لاستیک خودرو مربوط به سال تهیه لاستیک است که اکثرا با عدد نشان داده شده است. در این اطلاعات دو عدد سمت راست بیانگر سال ساخت عدد یا اعداد بعدی هفته تولید لاستیک را نشان می دهد. به عنوان مثال ۱۰۰۹ بیانگر تولید لاستیک در هفته دهم سال ۲۰۰۹ میلادی است.

آج لاستیک فقط برای زیبا یی نیست

ممکن است از خودتان بپرسید طرح های مختلف روی لاستیک ها یا همان آج برای چیست و چه لزومی برای تنوع آن وجود دارد؟ جواب این است که آج لاستیک به علت رابطه مستقیم با سطح زمین در تمام مدت رانندگی ، از ارزش ویژه ای برخوردار است.

باید بدانیم سلامت و طرح آج ها در خروج آب، سنگریزه، شن و در نهایت گرما از زیر لاستیک تاثیر بسیار بسیاری دارد که این موضوع علاوه بر تضمین سلامت می تواند روی هندلینگ خودرو نیز تاثیرگذار باشد. آج لاستیک های قدیمی بسیار ساده و یکنواخت و بیشتر به صورت شیار آسان روی گوشت لاستیک بود، ولی همان گونه که تکنولوژی موتور بدنه خودروها پیشرفت کرد، سازندگان تایرها به تبع آن دست به کار شدند و با تحقیقات عملکرد خود مـدل های مفرق ی از تایرهای جدید را روانه بازار کردند.

به طور کلی هم اکنون طرح آج لاستیک ها به چند دسته مختلف تقسیم می شود که عبارتند از: طرح های رگه ای، عرضی، ترکیبی عرضی رگه ای طرح بلوکی که طراحان مهندسان از آنها در ساخت یک تایر بهتر استفاده می کنند. ممکن است زمان رانندگی شهری عملکرد این آج ها چندان به چشـم نیاید، ولی در جاده های لغزنده، برفی بارانی و حتی شنی وجود تایر سالم با آج های مناسب بسیار تاثیرگذار است.

سوپروب close
خرید بک لینک