آخرین اخبار
خانه » مقالات » ابنیه تاریخی مشهد

ابنیه تاریخی مشهد

ابنیه تاریخی مشهد
1 ابنیه تاریخی مشهد
تور کیش

مقبره شیخ بهایی
«بهاءالدین محمد علت ی» مشهور به «شیخ بهایی» به سال ۹۳۵ ه. ق در «بعلبک» متولد شد. در هفت سالگی با پدرش به ایران آمد. وی مدتی وزیر «شاه عباس» صفوی بود. در سیاست فرهنگ ایران نقش مهمی داشت. از اًین دانشمند تالیفات متعددی به جا مانده است.
نسبت «شیخ بهایی» به «حارث همدانی» از صحابه مشهور حضرت علی (ع) می‌رسد. مقبره این دانشمند بین صحن امام صحن آزادی قرار دارد.

مدرسه عباسقلی خان
این مدرسه در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد. بانی آن «عباسقلی خان بیگلربیگی» بوده تاریخ بنای آن سال ۱۰۷۷ ه. ق است.

گنبد خشتی
این آرامگاه در خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است. در این محل (امام‌زاده محمد) مدفون است نسبت این امامزاده با هجده واسطه به «امام سجاد» (ع) می‌رسد. گنبد این آرامگاه آجری است به همین علت، گنبد خشتی نامیده شده است. سبک معماری آرامگاه به بناهای دوره صفویه شباهت دارد.

گنبد سبز
در اواسط خیابان دکتر باهنر (خاکی) و در فلکه گنبد سبز واقع شده به جهت رنگ فیروزه‌ای آن، به گنبد سبز مشهور می‌باشد. این بنا مدفن «شیخ محمد مومن» عارف استرآبادی است که به سال ۹۰۴ ه. ق وفات یافته است. کتاب «تحفه حکیم مومن» در طب قدیم، اثر این دانشمند است. این ساختمان به سال ۱۰۱۱ هجری قمری به دستور «شاه عباس» ساخته شده است. مدتی این محل خانقاه گروهی از صفویه بوده است. اکنون این آرامگاه بوسیله اداره میراث فرهنگی حفاظت می‌شود.

پیر پالاندوز
«شیخ محمد عارف» متوفی به سال ۹۸۵ ه. ق مشهور به پیر پالاندوز از زهاد مشهور زمان خود بوده است. از آن جهت که این عارف برای امرار معاش، پالاندوزی می‌کرد؛ به «پیر پالاندوز» شهرت یافته است. آرامگاه وی مقابل بست پایین واقع شده است. اصل بنا در «سلطان محمد خدابنده» ساخته شده و در سالهای اخیر توسط آستان قدس مرمت گردیده است.

آرامگاه نادر (گنجینه باغ نادری)
در چهار راه شهدا مشهد، بین باغ مصفایی آرامگاه نادر بنا شده است. این ساختمان بوسیله انجمن آثار ملی درسال ۱۳۳۸ هجری شمسی ساخته شد. مجسمه نادر در حالی که سوار بر اسبی است تبرزینی در دست دارد، بر فراز آرامگاه نصب شده است. این مجسمه توسط موسسه مجسمه‌سازی (Bruni) در ایتالیا ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه ۵ متر می‌باشد. وزن تقریبی آن حدود ۱۴۰۰۰ کیلوگرم است. در داخل آرامگاه، موزه‌ای وجود دارد که اسلحه، کلاه‌خود، زره و لوازم رزمی زمان نادر که حاوی تعداد ۱۳۰ نوع اسلحه آن زمان است مراقبت می‌شود. این آرامگاه در سال ۱۳۴۲ گشایش یافته است. «نادرشاه» در شوال سال ۱۱۴۸ ه. ق به سلطنت رسید در جمادی‌الثانی ۱۱۶۰ ه. ق به دست افراد قزلباش در قوچان کشته شد. در محوطه آرامگاه وی کتابخانه‌ای عمومی به نام کتابخانه «علامه طباطبایی» وجود دارد.

میامی (امام زاده یحیی)
«امام زاده یحیی» یکی از فرزندان زید و نوه امام «زین‌العابدین» (ع) است. مادرش «ریطه» دختر «ابی هاشم عبدالله بن محمد حنیفه» می‌باشد. در سال ۱۰۷ ه. ق متولد شده. یحیی برای ادامه مبارزات علیه بنی‌امیه، چون امنیت جانی نداشت، از نینوا (کربلا۹ به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت کرد. سرانجام در «جوزجان» از توابع خراسان در سال ۱۲۵ ه. ق در سن ۱۸ سالگی به شهادت رسید. بقعه مبارکه امام‌زاده یحیی (میامی) در جاده سرخس، ۵۰ کیلومتری مشهد می‌باشد. این آرامگاه در دامنه کوهی، به فاصله کیلومتری از قریه «میامی» واقع شده است. بنای این ساختمان متعلق به قرن دهم هجری است.

خواجه‌ربیع
«ربیع بن حیثم» مشهور به (خواجه‌ربیع) از عبارت تابعین است که به زهد مشهور بوده است. بقعه او در وسط باغی با گنبدی مرتفع قرار دارد. تاریخ ساختن آن مربوط به قرن ۱۱ ه. ق از بناهای دوره صفوی است. وفات «خواجه‌ربیع» را سال ۶۳ هجری قمری ذکر کرده ‌اند.
داخل بقعه دو کتیبه به خط «علیرضا عباسی» نوشته شده است. این زیارتگاه در انتهای خیابان «خواجه‌ربیع» واقع است. بقعه «خواجه‌ربیع» در ردیف بناهای با اهمیت زمان سلطنت «شاه عباس» اول صفوی در خراسان است. در کنار آرامگاه «خواجه‌ربیع» یکی از گورستانهای بزرگ عمومی مشهد قرار دارد.

خواجه مراد
«هرثمه بن عین» مشهور به «خواجه مراد» متوفی به سال ۲۱۰ ه. ق است. مقبره وی در ۱۴ کیلومتری جنوب خاوری مشهد در بلندیهای مشرف بر بینالود قرار گرفته است.

خواجه اباصلت
«اباصلت هروی» مشهور به «خواجه اباصلت» خآدم حضرت رضا (ع) متوفی به سال ۲۳۶ ه. ق می‌باشد. مدفن وی در کنار جاده مشهد، فریمان در فاصله ۱۰ کیلومتری مشهد واقع شده است.

آرامگاه فردوسی
«حکیم ابوالقاسم فردوسی» در سال ۴۱۱ ه. ق زندگی را بدرود گفت. او بزرگترین حماسه‌سرای ایران می‌باشد که شاهنامه را در مدت ۳۰ سال سروده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و نامی در ۲۴ کیلومتری شمال غربی مشهد (توس) در مسیر جاده مشهد- قوچان واقع شده است. آرامگاه فردوسی در باغ بسیار مصفایی قرار دارد. در داخل محوطه آرامگاه تابلوهای سنگی زیبا ، از داستانها و حماسه‌های شورآفرین شاهنامه وجود دارد. کار مرمت این آرامگاه در سال ۱۳۴۷ به اتمام رسیده است. در مغرب باغ آرامگاه موزه‌ای است. از عبارت اشیاء این موزه جلد شاهنامه خطی به وزن ۳۷ کیلوگرم می‌باشد.

بنای هارونیه
در نزدیکی آرامگاه فردوسی، بنای هارونیه قرار دارد که تاریخ دقیق ساختمان آن روشن نیست. وجه تسمیه این بنا معلوم نیست. اقطعا لاً این ساختمان مدتی خانقاه بوده است. ساختمان آن به آتشکده شباهت دارد؛ لذا چنین تصور می‌شود که در دوره‌های اولیه اسلام، مسلمین آن را تغییر شکل داده به صورت مسجد در آورده باشند. چون آرامگاه «امام محمد غزالی» در توس می‌باشند و مکان آن دقیقاً روشن نیست، در مجاورت این بنا به یادبود این دانشمند، سنگ مزاری نصب شده است.

گردشگاه ها

پارک جنگلی وکیل آباد
پارک وکیل آباد در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته است. این پارک دارای قنات آب گوارا می‌باشد.

پارک ملت
این پارک در مغرب مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد واقع است. مساحت آن ۷۲۰۰۰۰ متر مربع می‌باشد. پارک ملت از بزرگترین و با صفاترین پارکهای مشهد محسوب می‌شود. در آن شهرگیم وبقیه امکانات تفریحی برای کودکان وجود دارد. در این پارک مسجد برای انجام فریضه نماز مسافرین ساخته شده است استخر زیبا ، درختان و گلهای زیاد فضای آن را بسیار دلپذیر کرده است.

پارک کوهسنگی
در جنوب مشهد در انتهای خیابان دکتر علی شریعتی (کوهسنگی) و در دامنه کوههای جنوبی مشهد قرار دارد. این پارک دارای استخر قشنگ و رستورانی برای پذیرایی عمومی می‌باشد.

مجتمع تفریحی پارک شادی
کوهستان پارک شادی مجموعه‌ای است زیبا جالب که در مجاورت پارک جنگلی وکیل‌آباد قرار دارد در این مجموعه انواع وسایل تفریحی و سرگرمی به منظور مصرف علاقه‌مندان فراهم شده است. کوهستان پارک شادی می‌تواند اوقات خوشی را برای زائران مشهد مقدس ایجاد نماید .

اخلومد (اخلمد)
در مسیر جاده مشهد- قوچان و به فاصله ۸۴ کیلومتری مشهد واقع شده، فاصله جاده فرعتی آن تا جاده آسیایی حدود ۱۶ کیلومتر است. در انتهای رودخانه پرآب آن دو آبشار وجود دارد که ارتفاع یکی از آنها ۲۳ متر است. از روستای (اخلمد) تا آبشار حدود ۳ کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود. باغات فراوان و میوه‌های آن به ویژه سیب اخلمد مشهور است.

جاغرق
جاغرق در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد در ۵ کیلومتری جنوب غربی طرقبه قرار دارد. باغات زیاد آن، هوای دلنشینی به وجود آورده است.

شاندیز
در فاصله ۳۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است. در این منطقه کوهستانی، چشـم ‌سارها و باغات زیادی وجود دارد. پوستین دوزی یکی از صنایع دستی این منطقه است. در اطراف شاندیز امکانات پیست اسکی موجود است.

طرقبه
در ۱۶ کیلومتری جنوب غربی مشهد، بخش طرقبه واقع شده است. این آبادی در منطقه کوهستانی دارای باغهای زیادی است. رودخانه‌ای از کنار آب عبور می‌کند. در این بخش پارک عمومی زیبا یی وجود دارد. سبدهای دستی ساخته شده اهالی، سوغات آن به شمار می‌رود.

بند گلستان
در فاصله ۴ کیلومتری طرقبه، بند قدیمی گلستان بر روی رودخانه گلستان قرار دارد. طول تاج بند در حدود ۱۲۰ متر، ارتفاع آن ۱۴، عرض پایه ۲۸ عرض تاج ۱۴ متر می‌باشد.
این بند در حوالی ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل در دوره تیموریان بنا شده که در سالهای اخیر مرمت مرمت شده است. بند گلستان در فصل بهار که به واسطه بارندگی، آب آن زیاد می‌شود. منظره بسیار جالب زیبا یی دارد.

سد طرق
در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، بر روی رودخانه طرق (در نزدیکی بند قدیمی طرق) سد طرق احداث شده است. این سد از نوع دو قوسی متقارن، متشکل از ۲۲ بلوک به عرض ۱۴ متر می‌باشد. ارتفاع سد از پی آن ۸۱ متر، صخامت تاج ۸۰/۴ متر، ضخامت در پی ۸۴/۱۲ و طول تاج ۳۲۲ متر می‌باشد. هدف از احداث این سد، تامین نیازهای آبی شهر مشهد می‌باشد.

شاهان گرماب
شاهان گرماب در فاصله ۷۲ کیلومتری جنوب خاوری مشهد. بر بالای تپه‌ای قرار گرفته دارای چشم ه آب گرمی است که گرما آن به ۴۸ درجه سانتیگراد می‌رسد. این آب معدنی برای اصلاح رماتیسم، آرتروز و عوارض کوفتگی تاثیر گذار است. برای رفتن به آنجا باید از جاده فریمان مصرف کرد اتوبوسهای شاهان گرماب، از تعاونی کشور جم، واقع در پنج راه پایین خیابان، میدان وحدت حرکت می‌کنند.

زشک

منطقه توریستی تفریحی زشک یکی از عبارت روستاهای تفریحی ایرن است که در ۳۰کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منتطقه ییلاقی که در دره‌ای زیبا از رشته کووهای البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب وهوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد تامین کرده است . در این منطقه با رستورانهای بزرگ بین ال مللی چون پدیده و دشت بهشت و باغ سالار ارم نیاز مردم را در کنار طبیعت به مواد غذایی نیز رحت کرده است. این منطقه از طریق یک بزرگراه با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی دهکده المپیک ثامن الائمه به مشهد دسترسی دارد . در این منطقه صنایع دستی نانهای مکانی مختلف ی وجود دارد که می‌تواند برای هر توریست ایرانگردی جذاب باشد.

خانه ملک

این بنا در خیابان امام خمینی مشهد واقع شده یکی از نمونه خانه های زیبا ی برجا مانده از زمان انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می شود. بنای مزبور در قدیم بسیار وسیع تر بوده اما هم اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که حاوی دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک منبت کاری شده چوبی شومینه گچبری قشنگ یی است. خانه ملک امروزه مرکز هنر های سنتی میراث فرهنگی گردشگری خراسان رضوی است.

سوپروب close
خرید بک لینک