آخرین اخبار
خانه » مقالات » شما می توانید خانواده موفق ی داشته باشید، چنانچه …

شما می توانید خانواده موفق ی داشته باشید، چنانچه …

شما هم می توانید خانواده خوب ی داشته باشید، اگر …
bbeb5fdedc826f8cc87616dac0836be5 شما  می توانید خانواده موفق ی داشته باشید، چنانچه ...
مشاوره رفتار جوانان

ممکن است با تذکر به این تعاریف، شما تصور بکنید که داشتن خانواده خوب خواب و خیالی بیش نیست، اما برای داشتن خانواده ای خوب ۵علت وجود دارد.

در مورد جمله «خانواده خوب » چه تعریفی به ذهنتان می رسد؟ برای مثال خانواده ای که تمام اعضای آن مودب باشند بهتر تربیت شده باشند؟ خانواده ای که فرزندان آن به موفق یت های بزرگ رسیده باشند؟ خانواده ای که رابطه متقابل و پیوستگی بین اعضای آن، کل خانواده را به یکدیگر متصل نماید به نحوی که سلامت یکی برای تمام با اهمیت باشد مساله یکی مساله بقیه باشد؟ خانواده ای که رابطه صمیمی و نزدیک با داشته باشند، یکدیگر را تقویت و تأیید کنند به پیشرفت هم کمک کنند؟ خانواده ای که دوستی ، تشویق، پذیرش احترام متقابل در آن مشاهده شود؟ خانواده ای که شادی ، رضایتمندی، عشق علاقه در آن وجود داشته باشد؟

بله، تمام این مسائل تعریفی از خانواده موفق است. ممکن است با توجه به این تعاریف، شما تصور بکنید که داشتن خانواده موفق خواب و خیالی بیش نیست، ولی برای داشتن خانواده ای موفق ۵علت وجود دارد که اگر بتوانید آن ها را اجرا بکنید ، می توانید امیدوار باشید که خانواده را به سمت شادی ، رضایتمندی، عشق و علاقه بیشتر هدایت کرده اید.

علت اول : ایجاد یک نظام خانوادگی مبتنی بر محبت پذیرش

اولین نیاز روحی هر شخص نیاز به تأیید شدن و پذیرش است، به این معنا که فرد نیاز دارد به کسی یا چیزی حس تعلق داشته باشد. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که چرا گاهی بچه ها به یک گروه ویِژگزینشه متعهد و پایبند هستند ؟ علت آن تأمین نیاز عاطفی، ابراز وجود و تعلق خاطر افراد در این گروه هاست. شما مطمئن باشید که اگر نیاز فرزندان تان به تأیید و پذیرش در خانواده تأمین نشود، آن ها برای برآورده شدن این نیاز به هر جایی پناه خواهند برد، ولی اگر شما نمی خواهید که فرزند تان به جایی غیر از خانواده دلبسته شود، تلاش بکنید تا این مسائل را رعایت بکنید :

_ در برنامه تجدیدنظر بکنید یا از گاهی کارهای خود صرف نظر بکنید تا بتوانید زمان بیشتری را در کنار فرزندتان باشید. برای مثال انتها شب برای فرزندتان داستان بخوانید یا هفته در شب را با هم فیلـم تماشا بکنید یا انتها شب با گیم کنید.

_ به فرزندتان کمک کنید تا برای هدف داشته باشد و به این اهداف برسد. داشتن برنامه باعث می شود تا بچه و نوجوان شما بسیاری از کارهای باطل را انجام ندهد. ولی در این مسیر دقت بکنید که کودکتان را به راهی هدایت بکنید که در مسیر استعدادها و علایق او باشد.

_ همواره باید تلاش بکنید تا به کارهای درست فرزندان تان هم مد نظر داشته باشید برای چه که توجه دائمی والدین به کارهای نادرست فرزندان، باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندان می شود؛ پس گاهی وقتها هم فرزندان تان را به خاطر کارهای درستی که انجام می دهند، تشویق بکنید .

_ برخی وقتها هم فکر بکنید که علت بدرفتاری کودکتان، از روی قصد و نیت بدخواهی نیست؛ برای مثال اگر کودک شما روی دیوار نقاشی می کشد ممکن است واقعا نمی دانسته که نباید این کار را انجام دهد پس شما نباید فکر بکنید که او بچه بدی است او را سرزنش بکنید .

_ جلوی چشـم فرزندان، با یکدیگر جر بحث نکنید چرا که آن ها نباید نگران وضعیت خانواده باشند. نباید نگران از پاشیدن خانواده باشند و ممکن است آن ها خودشان را مقصر این وضع بدانند و برای همین تلاش کنند تا وضعیت را درست کنند؛ پس شما می توانید به جای جر بحث کردن با داشتن رفتارهای موقر و محترمانه در مورد مسائل مورد اختلافتان حرف بکنید تا کودکان بفهمند والدین مسائل شان را از راه درست حل می کنند از این طریق می آموزند که در آینده با مسائل شان چطور برخورد کنند.

علت دوم : ریتم معین زندگی

_ یکی از راه های برخورداری زندگی از ریتم معین ، این است که هر برنامه در خانواده دارای نظم است. برای مثال ساعت خواب معین است مثل ساعت غذا میل کردن ، ساعت تماشای تلویزیون …

_ فرصتی را برای با بودن در نظر بگیرید. برای مثال انجام مسابقات خانوادگی یا حل جدول یا انجام فوتبال دستی اما فراموش نکنید که تماشا کردن تلویزیون جزو این کار ها در نظر گرفته نمی شود چرا که مستلزم برقراری رابطه با یکدیگر نیست.

_ کمک کردن به افراد اصلاح ده به عنوان کار داوطلبانه می تواند به زیبا شدن آهنگ زندگی شما کمک کند.

ضمن آن که احســــــاس همـدل ی را در کودک شــما افزایش می دهد.

_ در مورد اهمیت های خانوادگی خودتان حرف بکنید آن ارزش ها را با خودتان مرور بکنید ؛ برای مثال خانواده ما هیچ دروغ نمی گویند، هیچ زمان دزدی نمی کنند، افراد دیگر را مسخره نمی کنند و …

علت سوم : رسم و رسوم خانوادگی

_ وقت ی بچه بودم هر سال والدینم برای من خواهر و برادرانم جشن تولد می گرفتند این مراسم نه تعبارات ی بود نه خرج بسیاری داشت بلکه یک رسم و سنت خانوادگی بود که حس تعلق و پیوند ما را نسبت به خانواده زیاد می کرد. شما می توانید با انجام چنین کارهایی خانواده را در مسیر لذت شادی قرار دهید. یکی از کارهای دیگری که می توانید انجام دهید این است که جریان های خانوادگی تعریف بکنید .

_ با هم عبادت کردن یا شرکـت در مراسم عزاداری ها سوگواری ها نیز می تواند به عنوان یکی از رسوم خانوادگی در نظر گرفته شود. این کار باعث ارتباط، پیوستگی و تعلق خاطر اعضای خانواده می شود.

علت چهارم : در روابط نقشی فعال داشته باشید

_ نتایج پژوهش ها نشان داده است که میزان مسائل ی که فرزندان یک خانواده دچار آن می شوند با میزان رابطه کلامی اعضای خانواده، در رابطه است و به جمله دیگر هر چه گفت وگوها در خانواده کمتر باشد میزان مسائل هم بیشتر خواهد شد. پس تلاش بکنید تا در محیط خانه تنها در مورد مسائل حرف نکنید تنها زمانی که از دست یکدیگر دلگیر هستید، با یکدیگر حرف نزنید بلکه تلاش بکنید تا در مورد هر موضوعی حتی مسائل کم ارزش و بهتر حرف بکنید .

_ به علایق فرزندانتان احترام بگذارید سعی بکنید تا آن جا که با عقاید و ارزش های خانوادگی شما در تضاد نیست، آن علایق را بپذیرید و به آن ها احترام بگذارید.

_ در مورد موضوعات حساسی مانند مذهب یا سیاست حرف بکنید به فرزندتان مجوز دهید تا عقایدش را ابراز نماید یاد بگیرد چگونه رابطه برقرار نماید . فراهم کردن این فرصت به کودکان مجوز می دهد تا اعتماد به نفسشان تقویت شود مهارت های ارتباطی آن ها افزایش یابد.

علت پنجم : مواجهه با بحران ها را یاد بگیرید

_ آرامش را حفظ بکنید ، چرا که با حفظ کردن آرامش خودتان به دیگر اعضای خانواده هم آرامش امنیت خاطر می دهید.

_ سعی بکنید به جای سرزنش کردن دیگران ، مساله را حل بکنید برای مثال ظهور بحران و مسائل ، اعضای خانواده را سرزنش نکنید فقط تلاش بکنید مساله را حل بکنید . با این کار هم مساله حل می شود هم با سرزنش تنبیه یک نفر سبب گوشه گیری انزوای او نمی شوید و دفعه بعد اگر دچار مساله شد آن را از شما پنهان نمی نماید .

_ سعی بکنید وضعیت خانواده را تا میزان ممکن، عادی نگه دارید مراسم خانوادگی را حفظ بکنید و با این کار سبب القای آرامش و ثبات اعضای خانواده خود شوید.

_ تلاش بکنید تا آن جا که ممکن است ، نگران آینده نباشید و به خودتان اطمینان دهید که همان گونه که مسائل قدیم را حل کرده اید پس می توانید این مساله را هم حل بکنید .

سوپروب close
خرید بک لینک