آخرین اخبار
خانه » مقالات » انواع شبکه های {رایانه ی|کامپیوتری{

انواع شبکه های {رایانه ی|کامپیوتری{

انواع شبکه های {رایانه ی|کامپیوتری{
network security1 انواع شبکه های {رایانه ی|کامپیوتری{
های وی پی ان
انواع شبکه های رایانه ی (Computer Network Types)

به طور عمومی، شبکه ها بر طبق تقسیم بندی جغرافیایی تاسیس می شوند. یک شبکه می تواند به کوچکی فاصله بین موبایل شما و هدفون بولوتوث و به بزرگی اینترنت که تمام جهان را تحت پوشش قرار می دهد باشد.
شبکه های شخصی (Personal Area Network)
یک شبکه شخصی یا به طور آسان PAN، آسان ترین شبکه ای است که هر شخصی کاربر آن است . این شبکه ممکن است حاوی دستگاه های فعال بولوتوث یا دستگاه های فعال infra-red باشد. PAN تا فاصله ۱۰ متر را در بر می گیرد. PAN ممکن است حاوی کی بورد و موس بی سیم رایانه ، هدفونهای فعال بولوتوث، چاپگرهای بی سیم تلویزیونهای راه دور به عنوان مثال باشد.

۱

Piconet مثالی از شبکه شخصی فعال بولوتوث است که تا ۸ دستگاه را در مد master-slave در بر می گیرد.

شبکه های مکانی (Local Area Network)
یک شبکه رایانه ی وسیع شده در داخل ساختمان کنترل شده تحت مدیر سیسـتم واحد به نام شبکه های مکانی شناخته می شود. اکثرا ، شبکه های مکانی دفاتر سازمان، مدارس، دانشگاه ها/دانشکده ها و غیره را پوشش می دهند. تعداد سیسـتم ها ممکن است از حداقل دو سیـستم تا ۱۶ میلیون مفرق باشد.
LANآموزش مفید ی را برای اشتراک گذاری منابع بین کاربران ایجاد می نماید . منابع شبیه چاپگرها، سرورهای فایل، اسکنرها اینترنت به آسانی بین رایانه ها به اشتراک گذاشته می شود.

۲

شبکه های مکانی خرید وی پی ان از تجهیزات شبکه ارزان و مسیریابها تشکیل می شوند. ممکن است حاوی سرورهای ارایه دهنده ذخیره سازی فایـل وبقیه برنامه های اشتراکی مکانی باشد. اکثرا تحت آدرسهای IP خصوصی عمل می کنند اکثرا از مسیربابی سنگین مصرف نمی شود. LAN تحت دامنه مکانی خود و کنترل مرکزی کار می نماید .
LAN از تکنولوژی Ethernet یا Token-ring مصرف می نماید . Ethernet به طور وسیع به عنوان تکنولوژی LAN بکار می رود و توپولوژی ستاره ای از Token-ring استفاده می نماید .
LAN می تواند از طریق سیم یا بی سیم یا هر دور شکل به طور همزمان باشد.
شبکه های شهری (Metropolitan Area Network)
MAN عموما در سطح شهر شبیه شبکه تلویزیون کابلی گسترش می یابد. می تواند به شکل Ethernet، Token-ring، ATM یا FDDI باشد.
Metro Ethernet سرویسی است که بوسیله ISPها ارایه می شود. این سرویس به کاربران این امکان را می دهد که شبکه های مکانی خود را گسترش دهند. به عنوان مثال، MAN به سازمان برای رابطه همه ادارات خود در یک شهر می تواند یاری کند.
۳
Backbone این شبکه ها از فیبرهای نوری ظرفیت بالا و سرعت بالا تشکیل می شود. MAN بین شبکه های محلی و شبکه های وسیع قرار دارد. MAN لینک بینابینی برای LANها تا WANها یا اینترنت را ایجاد می نماید .
شبکه های وسیع ( Wide Area Network)
بر اساس نام توصیه ی، این شبکه، مناطق وسیع ای را می تواند حاوی استانها حتی کل کشور باشد را پوشش می دهد. اکثرا ٌ ، شبکه های مخابراتی شبکه های وسیع محسوب می شوند. این شبکه ها رابطه با MANها و LANها را برقرار می کنند. با زیرتهیه های سرعت بالا تجهیز می شوند، WAN از تجهیزات شبکه بسیار گران قیمت مصرف می نماید .

۴
WAN ممکن است از تکنولوژیهای پیشرفته شبیه فروش و Asynchronous Transfer Mode (ATM)، Frame Relay و SONET استفاده نماید . WAN تحت بیش از یک مدیر اداره می شود.
Internetwork
شبکه ای شبکه ها internetwork یا به طور آسان اینترنت نامیده می شود. این بزرگترین شبکه موجود در جهان است. اینترنت همه WANها را به یکدیگر متصل می نماید و می تواند ارتباطی با LAN ها و شبکه های خانگی داشته باشد. اینترنت از پروتکل TCP/IP و IP به عنوان پروتکل آدرس دهی استفاده می نماید . این روزها، اینترنت با مصرف از IPv4 در سطح کمتری پیاده سازی شده است. زیرا کوتاهی فضاهای آدرس دهی سبب مهاجرت از IPv4 به IPv6 شده است.
اینترنت امکان اشتراک گذاری و دسترسی به مجموعه زیادی از اطلاعات را به کاربران مهیا می سازد.اینترنت از www، ftp، سرویسهای email، پخش صوت و عکس و غیره استفاده می نماید . در سطحی بالاتر، اینترنت بر روی مد کلاینت-سرور کار می نماید .
اینترنت از زیرتهیه با سرعت بسیار بالای فیبر نوری استفاده می نماید . برای رابطه بین قاره های مختلف، فیببرها از زیر دریا تحت عنوان کابل ارتباطی زیردریایی هدایت می شوند.
اینترنت به طور وسیع برای سرویس های وب جهان ی با مصرف از صفحات لینک شده HTML بکار می رود. وقتی که کاربری صفحه ای را با مصرف از مرورگر وب موجود بر روی گاهی از وب سرورها درخواست می نماید ، وب سرور با صفحه HTML مناسب جواب می دهد. تاخیر این رابطه بسیار پایین است .
اینترنت اهداف مختلف ی را ارایه می دهد و جنبه های مفرق ی از زندگی را در دارد. گاهی از آنها عبارتند از:

وب سایتها
ایمیل
پیغامگذاری
بلاگینگ
رسانه های اجتماعی
بازاریابی
شبکه سازی
اشتراک گذاری منابع
پخش صوت و ویدیو

سوپروب close
خرید بک لینک