آخرین اخبار
خانه » اخبار » کشف راز گرم شدن حمام شیخ‌ بهایی که با شمع

کشف راز گرم شدن حمام شیخ‌ بهایی که با شمع

کشف راز گرم شدن حمام شیخ‌ بهایی که با شمع
www.Campec.Ir Mojrian 1052 کشف راز گرم شدن حمام شیخ‌ بهایی که با شمع
به نقل از “ وبسایت خودمونی“: بنا بر نقلی مشهور زمانی که تعدادی محقق انگلیسی می‌خواستند راز گرم شدن این حمام به یاری شمع را بفهمند با دستکاری در معماری بنا باعث شدند که شمع حمام نیز با مساله مواجه شود از آن زمان دیگر این شمع‌ روشن نشده‌ است.
*‌ راز حمام شیخ‌بهایی چه بود؟
ساختمان حمام شیخ بهایی مربوط به دوره صفوی – قاجار است و در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این حمام با مصرف از سیسـتم پیچیده مهندسی به مدت زیاد فقط با شمع روشن می‌شده است.
در مورد چگونگی گرم شدن این حمام به کمک شمع شایعات زیادی وجود دارد، ولی تنها نظریه قابل قبول در مورد این حمام این است که یک سیسـتم سفالینه لوله کشی زیرزمینی در میزان فاصل آبریزگاه مسجد جامع و این حمام وجود داشته که باشیوه مکش طبیعی، گازهایی مانند متان اکسیدهای گوگردی را به مشعل خزینه حمام هدایت می‌کرده این گازها به عنوان منبع گرما در مشعل خزینه می‌سوخته است.
این اقطعا ل وجود دارد که این گازها به طور مستقیم از مواد زاید دفع شده در خود حمام جمع آوری می‌شده است.
در جریان مرمت خانه شیخ بهایی که در نزدیکی گرمابه قرار دارد در کف زمین تنپوشه‌های سفالی و چاه‌های مرتبطی پیدا شده که اقطعا ل دارد مربوط به طراحی حمام باشد.
همچنین با مطالعات باستان‌شناسی در این منطقه معین شد که فاضلاب شهر اصفهان بوسیله لوله‌های جمع آوری فاضلاب وارد خزینه حمام می‌شده است.
در واقع شیخ بهایی طبق محاسباتی دقیقی خزینه حمام را به گونه‌ای طراحی کرده بود که فاضلاب این محل تبدیل به گاز متان شود.
همچنین بخشی از لجن‌های ته نشین شده در این محل برای تولید بیوگاز مورد مصرف قرار می‌گرفت، بدین شکل که شیخ بهایی با محاسباتی اندازه لجن مورد نیاز برای تولید بیوگاز را معین کرده بود و گاز تولید شده به وسیله شعله‌هایی مخزن آب حمام را گرم می‌کرد.
پس آب این حمام با سیـستم «دم و گاز» یعنی به یاری گاز متان فاضلاب مسجد جامع چکیدن روغن عصارخانه شیخ بهایی (عصارخانه مکانی برای تهیه روغن از دانه‌های روغن بوده است) در مجاورت حمام روشن می‌شده است.
*‌ چطور شمع می‌تواند یک مخزن آب را گرم نماید ؟
اما سوال بعدی این است که چگونه یک شمع می‌تواند یک مخزن آب را گرم نماید ؟
در سال‌های اخیر مخترع مشهدی بعد از ۳۰۰ سال با شبیه سازی حمام شیخ بهایی به راز این موضوع پی برد.
علی‌اصغر برهمند، رئیس انجمن مخترعان خراسان رضوی طراح شبیه سازی حمام شیخ بهایی مدعی شد که منبع آب این گرمابه از طلا بوده و با توجه به این که طلا رساناترین فلز انتقال گرما است، با گرما کم انرژی بسیاری تولید و آب منبع گرم می‌شده است.
در طرح شبیه سازی شده به علت دسترسی نداشتن به طلا از مس استفاده شده که در حمام منازل نیز قابل مصرف است و سبب صرفه جویی ۳۰ درصدی در استفاده سوخت می‌شود.

سوپروب close
خرید بک لینک