آخرین اخبار
خانه » مقالات » نقد ارزیابی لب تاپ Compaq Presario CQ58

نقد ارزیابی لب تاپ Compaq Presario CQ58

نقد و تحلیل لب تاپ Compaq Presario CQ58
1 308585e9 نقد  ارزیابی  لب تاپ Compaq Presario CQ58
hp قیمت لب تاپ اچ پی

• طراحی ساخت
از نظر ظاهری، این نوت‌بوک شباهت بسیاری به HP 1000 دارد. بدنه کاملا از پلاستیک مشکی براق صیقلی ساخته شده است. این صیقلی بودن به خصوص در پشت درب و قسمت استآسان مچ به روشنی دیده می‌شود. ولی پارت زیرین نوت‌بوک از پلاستیک مات می‌باشد. این براق بودن بدنه، باعث شده است تا CQ58 تا میزان بسیاری مستعد جذب تاثیر انگشت گرد و خاک باشد. این نوت‌بوک در کل بدنه مستحکمی دارد و در بیشتر نقاط تنها کمی بر اثر فشار دچار خمش می‌شود. با این حال مثل دیگر نوت‌بوک‌ها، پارت ی که در زیر آن، درایو نوری قرار دادن بسیار راحت‌تر فرو می‌رود. همچنین لولاها بسیار محکم درب را نگه داشته‌اند. آن قدر محکم که نمی‌توانید با دست درب آن را باز بکنید . قطعا باید با دست بدنه را نگه دارید و با دست دیگر درب را باز نمایید. به هر صورت در این سطح قیمتی که نوت‌بوک قرار دارد، چنین بدنه ای کاملا استاندارد است.

• پورت‌ها و اتصالات
از نظر پورت‌ها اتصالات این نوت‌بوک ما را شگفت زده نمی‌کند. دقیقا همان‌طوری است که انتظار داشتیم. به طبع خبری نیز از USB 3.0 نیست. ولی دست کم نسبت به مد Compaq Presario CQ57 مزیت دارد و آن برخورداری از پورت HDMI است. تعداد پورت‌های USB به سه عدد می‌رسد.

• کیبورد تاچ پد
CQ58 صفحه کلیدی کاملا استاندارد فاقد صفحه کلید عددی دارد. سطح و آستانه‌ی عملکرد کلیدها کاملا عادی استاندارد است. صفحه کلید به خصوص در قسمت ‌های بالایی تحت فشار کمی دچار خمش می‌گردد. کلیدهای Wi-Fi و Caps Lock دارای نشانگر های LED داخلی می باشند که فعال بودن آن‌ها را نشان می‌دهند.
تاچ پد این دستگاه ابعادی در میزان مناسبی دارد و میزان ی پایین‌تر از سطح بدنه قرار گرفته است. سطح این تاچ پد دانه دانه است ولی با این حال، این باعث نمی‌شود که از لغزش آسان انگشت شما بر روی آن پیشگیری شود. بعلاوه از عملکرده ای چند لمسی چون Pinch to Zoom هم پشتیبانی می‌کند. در پارت بالا و سمت چپ این تاچ پد، باز هم فرورفتگی وجود دارد که با زدن ضربه به آن سری می‌توانید تاچ پد را فعال و غیر فعال بکنید . کلیدهای تاچ پد هم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند عملکرد کاملا قابل قبولی دارند.

• صفحه نمایش و بلندگوها
نمایشگر ۱۵٫۶ اینچی این نوت‌بوک از نوع براق می‌باشد رزولوشن ۱۳۶۶×۷۶۸ پیکسل را ارائه می‌دهد. معدل میزان روشنایی این نمایشگر در سطح رضایت بخشی می‌باشد که بیشینه‌ی آن هم در سری مرکزی پنل است. این نسبتا بهتر است برای چه که رقیبی چون Lenovo B570 معدل روشنایی پایین‌تری دارد. میزان عمق رنگ مشکی نیز برای این نمایشگر بهتر است در سطح نوت‌بوک لنوو قرار می‌گیرد. این در مورد میزان کنتراست نیز صحیح است. تولید رنگ صفحه نمایش CQ58 خیلی رضایت بخش نیست ولی از آن جایی که این نوت‌بوک برای انجام کارهای پیشرفته ساخته نشده، پس مساله خاصی ایجاد نمی‌کند. حداکثر روشنایی این پنل چندان زیاد نیست و وقتی این موضوع را در کنار براق بودن نمایشگر در نظر می‌گیریم به این نتیجه می‌رسیم که این نوت‌بوک مناسب مصرف در محیط‌های غیر مسقف در نور روز نمی‌باشد. از نظر کیفیت دید از زاویه نیز همان قدر که از نوت‌بوکی در این رده‌ی قیمتی انتظار می‌رود از این نوت‌بوک شاهد بودیم. از زاویه‌ی عمودی بسیار زود کیفیت خراب می‌شود ولی از زاویه‌ی افقی وضعیت کاملا خوب است.
اسپیکرها در بخش پایین بدنه قرار گرفته‌اند حقیقتا ولوم بلند و خوب ی دارند تا برای گوش دادن معمولی به آهنگ یا دیدن فیلم جذاب در اتاق نسبتا ساکت، مناسب باشند.

• سخت افزار داخلی باتری
هدف کاربری این نوت‌بوک دقیقا کارهای آسان اداری یا خانگی می‌باشد. انجام وظایف آسان ای چون اجرای Microsoft Office، مرورگری اینترنت، پخش DVD و ویدیوهای اینترنتی. اما در پخش ویدیوهای HD Full HD هم که آن را تست کردیم به مساله خاصی برنخوردیم. HP در سری Presario CQ58 از پردازنده‌های رده پایین Intel Pentium و AMD سری E استفاده کرده است که با وجود اینکه قدرت پردازشی بالایی ندارند، از عملکرد عمومی نسبتا بهتر ی برخوردارند. بسته به نوع پردازنده، این نوت‌بوک‌های از پردازشگرهای گرافیکی Intel HD یا AMD Radeon سری HD 7000M استفاده می‌کنند. پس مطمئنا این نوت‌بوک‌ها مناسب انجام بازی‌های رایانه ای نیست. هرچند که اقطعا لا می‌توانید بسیاری از آن‌ها را در استانداردی پایین اجرا بکنید .
به پارت زیرین نوت‌بوک که نگاه کنیم می‌توانیم شاهد دو پنل دسترسی باشیم. از طریق این دو می‌توان به RAM، هارددیسک، باتری BIOS کارت Wi-Fi دسترسی پیدا کرد. با این حال دسترسی به فن خنک کننده امکان ندارد. این نوت‌بوک مجهز به دو شیار حافظه RAM می‌باشد که تنها یکی از آن‌ها بوسیله نسخه ‌ی ۴ گیگابایت اشغال شده است. پس به دلخواه خود می‌توانید یک ۴ گیگابایت دیگر را نیز مصرف بکنید . ۸ گیگابایت نهایت ظرفیت این نوت‌بوک می‌باشد. همچنین به راحتی می‌توانید هارددیسک را با مـدل پرظرفیت تر جایگزین بکنید .
این نوت‌بوک یکی از آن‌هایی است که عملکردی کاملا کم سر و صدا دارد. این مورد برای دما صادق است. در حال Idle، دستگاه دمای پایین خود را در همه‌ی نقاط به بهتر ی حفظ می‌کند ولی تحت اضطراب کامل هرچند که بیشتر نقاط بسیار خنک می‌ماند ولی دما در بخش باتری کمی زیاد می‌شود. اما قسمت استآسان مچ هم همواره خنک است.
در تست ‌های باتری که انجام دادیم عملکرد بسیار بهتر ی از این نوت‌بوک ثبت شد به طوری که در آزمایش حالت Idle در حالی که روشنایی نمایشگر بر روی حداقل قرار داشت و Wi-Fi خاموش بود، باتری توانست برای ۶ ساعت نوت‌بوک را روشن قرار دارد. در تست استاندارد که حاوی مرورگری اینترنت با Wi-Fi و روشنایی متوسط صفحه نمایش بود، عملکرد شارژدهی در حدود ۴ ساعت به دست آمد. در پخش فیلـم DVD، این میزان ۳ ساعت و ۵۱ دقیقه بود. در کل از شارژدهی باتری این نوت‌بوک کاملا راضی هستیم.

• جمع بندی
در کل باید گفت که HP Compaq Presario CQ58 نوت‌بوک ارزان قیمت بسیار بهتر یست که امکانات بهتر ی را در مساوی قیمتی که دارد ارائه می‌کند. با تذکر به قیمت مناسب دستگاه، قابلیت‌ها امکانات دستگاه بسیار رضایت بخش است. چنانچه می‌توانید از محدودیت‌ها و ضعف‌های جزئی گفته شده در این نقد ارزیابی ، چشـم پوشی بکنید ، CQ58 خرید بهتر و مقرون به صرفه می‌باشد.

ویژگی ها :
قیمت مناسب
عملکرد کم سر صدا
شارژدهی باتری خوب
عملکرده ای مناسب
ارزش بالا در مساوی قیمت

معایب:
عدم وجود پورت USB 3.0
کیفیت مبوسیله صفحه نمایش

سوپروب close
خرید بک لینک