آخرین اخبار
خانه » مقالات » نقد نقد فیلم جالب دونده مارپیچ ( The Maze Runner )

نقد نقد فیلم جالب دونده مارپیچ ( The Maze Runner )

نقد نقد فیلم جالب دونده مارپیچ ( The Maze Runner )

phoca thumb l 4 نقد  نقد  فیلم جالب دونده مارپیچ ( The Maze Runner )
دانلود فیلم

« دونده مارپیچ » بر طبق رمانی پرفروش به قلم جیمز داشنر ساخته شده است که مربوط به جهان ی نوجوان تلاش آنان برای به توفیق رسیدن است . رمان « دونده مارپیچ » در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و سریع نزد نوجوانان محبوب شد تبدیل به یکی از پرفروش ترین های سال شد و بحث بر سر اقتباس سینمایی از آن در زمان نامبرده بیان شد که سرانجام این اتفاق در بهترین زمان ممکن یعنی سال ۲۰۱۴ رخ داد چراکه در یکی دو سال اخیر بارها مشاهده شده که آثار نوجوانانه در گیشه های سینما به فروش قابل قبولی دست پیدا کرده اند و این در حالی است که نرخ تهیه بسیاری از این آثار بسیار اندک است . جریان فیلم جالب از این قرار هست :

توماس ( دیلان اوبرین ) پسر جوانی است که چشـم باز می نماید می بینید که در یک محیط بسته سرسبز با تعدادی از افراد دیگر قرار گرفته است. توماس به زودی متوجه می شود که هیچ چیز از قدیم و اینکه چرا در این محل حضـور دارد به خاطر ندارد دیگران هم مانند او، حافظه شان پاک شده و هیچ چیز از قدیم به خاطر نمی آورند. توماس افراد دیگر برای خروج از وضعیتی که درش گرفتار شده اند تلاش می کنند ولی دیوارهای بلند محیط مارپیچی که در آن قرار گرفته اند راه فرار را بر آنان بسته. به همین آنها تصمیم می گیرند تا با یکدیگر متحد شوند و راهی برای خروج از وضعیت کنونی بیابند اما…

اما اگر « سالار مگس ها » در مورد نوجوانان محبوس شده و اتحاد آنان با یکدیگر در شرایط بحران نوجوانی بود، اینجا در « دونده مارپیچ » اوضاع تا میزانی مفرق است. در اینجا بجای جزیره، منطقه ای به نام ” سبزه زار ” در جریان وجود دارد و دیوارهای بلندی که در شیار آنها موجوداتی عجیب دارند که مانع خروج افراد از محل می شوند. ولی با اینحال در روند شکل گیری شخصیت های جریان توفیق چندانی صورت نگرفته است و کماکان کلیشه های فیلم جالب های ” نوجوان محور ” در این تاثیر هم خودنمایی می کنند ما شاهد اتحاد افراد با یکدیگر با توسل به زور دعوا مرافه خانم(!) … می باشیم.

با اینحال اگرچه « دونده مارپیچ » به راحتی می تواند در کنار آثار نوجوانانه ای همچون « عطش مبارزه » « بخشنده » قرار بگیرد ولی از برخی جهات با همتایانش فرق عمده ای دارد که یکی از مهمترین آنها بازیگران جوان و گمنامش است که در نقشهای به بهترین شکل ممکن ظاهر شده اند خوشبختانه در اینجا خبری از لحظات لوس آثار ” تینیجری ” که می توان فستیوالی از آن را در سری « گرگ و میش » دید به چشم نمی خورد.

وس بال کارگردان این فیلـم که « دونده مارپیچ » اولین فیلم دیدنی بلند سینمایی او محسوب می شوند، بجای اصرار بر روابط احساس ی بین جنس های مخالف نوجوان در فیلم زیبا ، تمرکز خود را همان گونه که در کتاب « دونده مارپیچ » بر آن اصرار شده بود، بر روی واژه ” امید ” قرار داده است و این اصل در تمام لحظات فیلم دیدنی پر رنگی دارد. در لحظاتی از فیلم دیدنی این مورد به خوب ی نشان داده می شود که برخی از افراد سالهاست که در این منطقه محبوس شده اند و در واقع امیدی برای موفق یت ندارند ولی بر اساس فرمول آثار ” تینیجری ” ، یک برگزیده به میدان می آید دیگران را متقاعد می نماید که : « شما می توانید تغییر بکنید » مسیری که از این پس در فیلم جذاب ترسیم می شود طبق قواعد ژانر نوجوانانه شکل می گیرد.

با اینحال علی رناراحتی اینکه « دونده مارپیچ » طبق کلیشه ها قدم بر می دارد و هسته اصلی جریان را همان المان های آشنای آثار نوجوانانه شکل می دهند، اما امتیاز برای ای هم در دارد که آن تجربه وس بال در امر جلوه های برای به شمار می رود. وس بال پیش از اینکه اولین فیلم جذاب بلند خودش را کارگردنی نماید ، سالها به عنوان طراح جلوه های برای رایانه ی کار می کرد ( اما در مقیاس کوچک ) و هم اکنون تجربه مفید بال اینجا در تاثیر بلند سینمایی به کمکش آمده و به بهتر ی توانسته از امکاناتی که تهیه کنندگان برای او محیا کرده اند بهترین خروجی را بگیرد.

در فیلم دیدنی اگرچه خبری از زد و خورد های شلوغ نیست ولی در لحظاتی، جلوه های ویژه محدود فیلم جالب حسابی خودنمایی می کنند. در مورد جلوه های ویژه « دونده مارپیچ » می توان گفت که افکت های رایانه ی بطور کامل در اختیار جریان بوده اند و هرگز بیش از آنچه که نیاز بوده به عکس کشیده نشده اند که این مسئله باعث شده لحظات اکشن فیلم زیبا مانند مسیر شخصیت های داستان، پر پیچ خم نباشد حواس تماشاگر هم در این بین دچار اختلال نگردد.

دیلان اوبرین که بیشتر او را برای نقش آفرینی اش در سریـال « گرگ نوجوان » به خاطر می آورند، بازی بسیار بهتر ی در نقش توماس از به نمایش گذاشته است و اگرچه در اینگونه نقش ها هرگز نمی توان به توفیق معین ی رسید، ولی در مجموع می توان گفت که کارش را به بهتر ی انجام داده است. دیگر بازیگران نوجوان فیلم جذاب مانند کایا اسکودلاریو ویل پولتر در نقش های خود به بهتر ی ظاهر شده اند. در این میان ولی کوتاه مدت پاتریشیا کلارکسون سوالات بسیاری را بی جواب رها می نماید که در نوع خودش یک ضعف آشکار به شمار می رود خودِ کلارکسون آنقدری فرصت پیدا نمی نماید که بتوانیم بر حضورش بر پرده سینما عادت کنیم!

« دونده مارپیچ » اثری امیدوار کننده در دسته آثار نوجوانانه است که اگرچه بی نقص نیست ولی در مقایسه با آثار مشابه می توان از آن به عنوان یک فیلـم خوب یاد کرد. فراموش نکنید که نباید از « دونده مارپیچ » هیچ انتظار از حد اندازه های اثر نوجوانانه داشته باشید. فیلم دیدنی روایتگر همان دسته مشغله های ذهنی است که در دیگر آثار نوجوانانه هالیوود مشاهده می شود با این فرق که این مشغله ها در این فیلم دیدنی راوی بهتری داشته اند می شود که به پای تماشایش نشست.

سوپروب close
خرید بک لینک