آخرین اخبار
خانه » مقالات » تاریخچه آسانسور در دنیا :

تاریخچه آسانسور در دنیا :

elevator space big تاریخچه  آسانسور در دنيا :
www.rajico.ir

تاریخچه آسانسور در جهان :

عمر بالابرها در جهان به بیش از چند هزار سال می رسد اولین چرخ چاه نمونه ای از اولین بالابرها بوده است. اما گفته شده که مصریان باستان به‌ وسیله بالابر در اهرام حرکت می‌کردند .

طبق شواهد تاریخی ، راحت سور از ابتدائی ترین ماشین های تهیه بشر است تاریخچه پیدایش راحت سور به ۲۵۳سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. ارشمیدس وسیله‌ای شبیه به ساده سور اختراع کرد که قابلیت حمل یک نفر را برای ارتفاعات نه‌چندان بلند داشت. این راحت سور دستی نمونه‌ای از تلاش های اولیه بشر برای ساختن یک بالابر بود و بعد از آن راحت سور حرکت تکاملی خود را به صورت همیشگی پیموده است.

اما پایه گذار علمی طراح ساده سور امروزی دانشمند و ریاضی دان بزرگ اتوود است که توانست بوسیله قرقره بزرگ و یک طناب ساده سور بسازد و پس با ساختن ماشین اتوود که جمله بود از دو وزنه که با نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا پایین میرفت ند طرح ابتدایی یک راحت سور را ارائه داد . اتوود یک‌کار نیز برای ایمن سازی این ساده سور اولیه انجام داده بود. چنانچه وقت بالا و پایین رفتن، طناب پاره می‌شد، بخش انتهایی طناب روی قرقره قفل می‌ماند این کار باعث می‌شد تا ساده سور ‌به‌ر سقوط آزادی که از ارتفاع به سمت پایین داشت، به زمین برخورد نکند و سوارشونده راحت سور جان سالم به در ببرد.

همین طور ضروری به ذکر است که شروع مصرف از راحت سورهای باری و مسافری، به قرون وسطی، در صومعه ها استحکامات نظامی بازمی گردد.

اما در سال ۱۸۰۰ تولید فولاد انقلابی در تهیه ساختمانهای بلند ایجاد کرد. اسکلت بندی بناها به یاری فلزات شروع شد و معماران مهندسان آسمانخراشهایی به طول صدها پا ساختند که چنانچه اختراعی بنام ساده سور نبود، این برجها قابل استفاده نبودند.

در سال۱۸۵۰ نخستین راحت سور هیدرولیکی توسط تامپسون برای یک ساختمان ۴ طبقه ساخته شد. همچنین اولین راحت سور به شکل امروزی که دارای ترمز ایمنی بود، در سال ۱۸۵۴توسط اوتیس در آمریکا ساخته و آزمایش شد و بعد از آن ورنر فون زیمنس اولین راحت سور الکتریکی را ابداع نمود تا بشراینگونه در مسیر طراحی راحت سورهای استاندارد امروزی گام بردارد. چنانچه ارشمیدس را خالق بالابری ساده و اتوود را خالق راحت سور اولیه فرض کنیم، باید از اوتیس نیز به‌عنوان مبتکر تهیه ساده سورهای نوین نام ببریم؛ فردی که هم‌هم اکنون بزرگ‌ترین کارخانه تهیه ساده سور در جهان به‌نام وی مشغول به کار است.

بر طبق آخرین آمارهای ارایه شده در سال ۲۰۰۸، ایتالیایی‌ها بیشترین راحت سورسواران نام گرفته‌اند. با اینکه این کشور جمعیت بالایی ندارد، اما آنها با نصب ۸۵۰هزار دستگاه راحت سور رتبه نخست را در جهان به‌خود اختصاص داده‌اند. بعد از این کشور، آمریکا با داشتن ۷۰۰هزار دستگاه راحت سور چین با ۶۱۰هزار رتبه‌های دوم سوم را در اختیار داشتند.

تاریخچه راحت سور در ایران :

شواهد تاریخی ایران اثبات می نماید که راحت سور در مجموعه های منحصر به فرد ((تخت جمشید))،((معبد آناهیتا)) و((کاخ آپادانا)) پیش از وقت ارشمیدس مورد استفاده قرارگرفته است اما در واقع باید تاریخچه صنعت ساده سور در ایران را به دو دوره قبل بعد ار انقلاب اسلامی تقسیم کرد .

صنعت راحت سور در ایران قبل از انقلاب :

صنعت راحت سور در کشور ما قدمتی ۸۰ ساله دارد آنچه مسلم و قابل تحلیل است اولین راحت سور ها در ساختمانهایی که در وقت پهلوی اول ساخته شده است نصب شده در ساختمانهای اطراف میدان امام خمینی (میدان سپه سابق) مانند باشگاه افسران ستاد ارتش کتابخانه ملی آثار آن وجود دارد بسیاری از آنها توسط متخصصین خارجی و به یاری نسل اول متخصصین صنعت ساده سور ایران نصب راه اندازی شده است.همچنین اولین ساده سور الکتریکی ایران برای اولین ساختمان بلند در خیابان جمهوری (مخبرالدوله) در سال ۱۳۲۹ شمسی (۱۹۵۰ میلادی) طراحی و ساخته شده است.

اما ساده سور‌های امروزی از حدود ۵۰‌ سال پیش وارد کشور شده است زیرا نسل اول ساختمانهای بیش از سه طبقه در ایران و آبخش مان سازی بصورت امروزی از سال ۱۳۳۵ شروع شده است. پس زمان افزایش صنعت ساده سور ایران را از سال ۱۳۳۵ به بعد باید نامگذاری کرد.

سوپروب close
خرید بک لینک