آخرین اخبار
خانه » دسته‌بندی نشده » }کارکرد|بررسی|تحلیل| تحلیل و بررسی} شبکه های اجتماعی در عصر جهانی شدن

}کارکرد|بررسی|تحلیل| تحلیل و بررسی} شبکه های اجتماعی در عصر جهانی شدن

}کارکرد|بررسی|تحلیل| تحلیل و بررسی} شبکه های اجتماعی در عصر کنونی
ارزیابی ترافیک شبکه های اجتماعی ۲۰۱۴

social media report Apr 14 stats }کارکرد|بررسي|تحليل| تحليل و بررسي} شبکه های اجتماعی  در عصر جهانی شدن

شبکه اجتماعی ایران سو: شبکه اجتماعی
iransoo

همچنان که الگوهای ارتباطی به­طور روزافزونی از مرزهای ملی فراتر می‌رود، آمار اتصال به اینترنت وکاربران آن به­طور تصاعدی در حال افزایش است. انتشار پرشتاب اینترنت، ماهواره و فناوری های دیجیتالی، رابطه همزمان بین بخش­های وسیع ی از جهان را ممکن ساخته است. درنتیجه بسیاری از کنترل‌های ملی­اطلاعات بی­تاثیر شده­اند. امروزه نقش رسانه­ها میزان نفوذ آنها در تهیه سیاسی جوامع بر کسی پوشیده نیست. گاهی از نظریه­پردازان ارتباطات معتقد هستند که امروز جهان در دست کسی است که رسانه­ها را در اختیار دارد. نقش عمده رسانه­ها در شکل­دهی به افکار عمومی باعث شده که ارزش رسانه­ها تا این میزان مورد توجه قرار گیرد.

ممکن است آنگاه که یک پژوهشگر آفریقایی در کنفرانس باشگاه رم تحت عنوان: «جهان در آستانه قرن بیست­ویکم» گفتار خود در مورد «عصر نوین فرهنگ ارتباطات» را با این عبارات به انتها برد، کسی سخنان او را چندان جدی نگرفت؛ او معتقد بود که «زمان کنونی تمام می­شود عصر تازه­ای شروع می‌گردد. تهم اکنون در هیچ زمانی بشر برای بقا تا این میزان به قدرت انطباق تخیل نیاز نداشته است. عصر جدید فرهنگ ارتباطات، در وهله نخست، عصری است که آدم باید در آن شجاعت را متحول نماید .» (آلوین، لی، ۱۳۷۸: ۵۵)

اما سرعت تغییرات ارتباطی فرهنگی در انتها قرن قدیم سال­های آغازین سده نو ، ارزش سه مفهوم کلیدی قدرت تخیل، قدرت انطباق شجاعت تحول را برای تداوم حیات دولت­ها، فرهنگ­های ملی و – در سطحی انتزاعی­تر- حتی تمدن­ها به­بهتر ی نشان داده است. شبکه­­های اجتماعی مجازی دو نقش مهم را در تغییر سیاسی جامعه­های­ امروزی برعهده دارند. ازیک سو فرهنگ توده را نشر می­دهند از طرف دیگر منبع تغذیه نخبگان جامعه با هدف نوآوری و ابداع می باشند ، به جمله دیگر شبکه­­های اجتماعی مجازی حلقه اتصال محیط بزرگ یا جامعه کل با محیط کوچک است. هر از عوامل اصلی نوزایی و خلاقیت، علت تحرک پیش­برنده گسترش سیاسی است. بحث جهان ی شدن و مقوله رسانه­ها چنان با یکدیگر پیوند خورده­اند که تصور تجربه کردن جهان ی­شدن بدون رسانه­ها به­مخصوص شبکـه­­های اجتماعی مجازی، محال به­نظر می­رسد. «ادوارد سعید» نویسنده فلسطینی­الاصل ساکن آمریکا که دارای دیدگاه­های انتقادی در مسائل سیاسی، فرهنگی اجتماعی است، می­نویسد: «لیبرال­ها معتقد هستند گسترش شبکه­­های اجتماعی مجازی نه فقط کنترل بر زندگی آدم ­ها را بیشتر نخواهد کرد، بلکه زمینه قدرت­یابی افراد در مساوی سازمان­ها دولت را افزایش می­دهد. فرایند جهان ی شدن، نوعی آگاهی نسبت به ارزش­های مشترک بشری را پدید آورده است. در صورتی که دولت­ها بتوانند مفاهیم جدید امنیتی را برای باز تعریف کنند دیگر مجبور نیستند لشکرهای عظیم نظامی خود را تقویت کنند.» در تعریف قدرت نرم باید گفت که این قدرت توانایی شکل­دهی به ترجیحات افراد دیگر را داراست. به­جمله دیگر جنس قدرت نرم از نوع اقناع و جنس قدرت سخت از مقوله «وادار و اجبار» کردن است. قدرت نرم تبلیغات سیاسی نیست بلکه مباحث عقلانی ارزش­های عمومی را حاوی می­شود. هدف قدرت نرم تاثیرگذاری بر افکار عمومی خارج پس داخل کشور است. وسایل رابطه جمعی در جهان امروز جهان ­های ذهنی و غیرواقعی را به جهان مخابره می­کنند. آنها دیگر به انتقال واقعیـت فکر نمی­کـنند، بلکه واقعـیت­هـا را می­سازند. هدف رسانه­ها از قدرت نرم در ابتدا مدیریت افکار عمومی نیست، بلکه رسانه­ای در این عرصه موفق است که بتواند با افکار عمومی حرکت نماید و خود را سازگار با آن نشان دهد. حکومت‌ها حاکمانی که توانایی آینده‌نگری، ارائه هویت فرهنگی مناسب در عرصه جهان ی شجاعت ترک پاسخ­های کهنه به سوال ­های نو را نداشته باشند، ملت­شان را به آستانه انقلاب و خیزش­های اجتماعی سوق می­دهند.

جهان امروز در معرض دگرگونی، تغییر تحولات فزاینده­ای قرار دارد، به خصوص حرکت به سمت سوی “دهکده واحد جهان ی” و در هم ریختن نظام­ها و سازمان­های ملی موجود. در عین حال بروز ظهور چالش­ها بحران­های در عرصه­های سیاست، فرهنگ، اقتصاد، امنیت و… در جهان ایجاب می­کند که این تحولات جریان­ها به دقت مورد بررسی و مطمع نظر قرار گیرد مهم­تر اینکه فاکتورها، عوامل اسباب موثر در خیزش، تسریع یا سمت و سو دادن این حوادث تغییرات باید ارزیابی و مورد معرفت قرار گیرد. رسانه­های رابطه جمعی به­برای شبکه­های اجتماعی مجازی، در عصر حاضر نقش عمده مهمی را در عرصه تغییر و تحولات اجتماعی بر عهده دارند این وسایل منشأ بسیاری از تحولات معاصر، راهنما و کنترل­کننده جریان­ها تحولات در جهان محسوب می­شوند.

در جهان معاصر که موسوم به «عصر اطلاعات ارتباطات» است و رسانه‌ها تمام چیز را در تسخیر در آورده­اند؛ کارکرد ارزش رسانه­ها بر کسی پوشیده نیست. یکی از کارکرده ای مخصوص رسانه­ها، و خصوصا شبکه­های اجتماعی مجازی، اطلاع­رسانی پوشش خبری است. این مجموعه­ها با ایجاد پوشش خبری کامل در زمینه­های مختلف اعم از اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و…، سعی در جهت دهی به افکار عمومی به­سمت اهداف را دارند. به همین دلیل ، معرفت شیوه اطلاع­رسانی شبکه­های اجتماعی مجازی در رابطه با حوادث تحولات جهان ی، امری لازم و ضروری پنداشته می­شود.

به دلیل گستردگی حوزه تسلط شبکه­های اجتماعی مجازی در جوامع امروزی و نیز برخورداری این پدیده از ویژگی سیال بودن و حرکت پویامدارانه، لازم است که همگام با رشد تکامل تکنولوژیکی محتوایی شبکه­های اجتماعی مجازی، در ابعاد مختلف، کارکرد آنها، به­مخصوص نقش آنها در تحولات اجتماعی، در عصر جهان ی شدن مطالعات صورت بگیرد.

سوپروب close
خرید بک لینک