آخرین اخبار
خانه » مقالات » نقد گوشی موبابل BlackBerry Z10بخش ۲۲

نقد گوشی موبابل BlackBerry Z10بخش ۲۲

نقد گوشی موبابل BlackBerry Z10

گوشی بلک بری z10

طراحی و ساخت

Blackberry z10 500x500 نقد  گوشی موبابل BlackBerry Z10بخش 22

بررسی گوشی بلک بری z10 اندازه ای مساوی با ۱۳۰ x 65.6 x 9 mm دارد که برای گوشی ای با یک صفحه ۴٫۲″ چندان بزرگ نیست. هر چند مورد های بهتر از این را موجود است- Motorola Razr M/Razr i با اندازه ۱۲۲٫۵ x 60.9 x 8.3 mm و نمایشگر ۴٫۳″. فرق پهنای مشاهده شده ناشی از صفحه تصویر مفرق است : ۱۵:۹ برای Z10 و ۱۶:۹ برای Moto. به نظر می‌رسد که BlackBerry می‌توانست در خصوص فضای بالا و پایین نمایشگر، بهتر عمل نماید . بااین‌حال اگر لحظه‌ای اندیشه کنیم می‌بینیم که swipeها در پیمایش نقش کلیدی دارند و در نتیجه BlackBerry بهانه ای برای این کار داشته است.

خبر خوب آن است که در دست گرفتن BlackBerry Z10 کاملأ میتواند حس بهتر ی را بشما بدهد(هر چند میتوانست خوبتر باشد). این گوشی وزن ۱۳۷ گرم بسیار خوش دست است و کار کردن آن بسیار لذت بخش است .

BlackBerry در طراحی گوشی بلک بری z10 بسیار خوب عمل کرده است. این مجموعه کانادایی دستبعضی کاراکتر مناسب را ساخته است-بدون آن که در طراحی کار اضافی و بیهوده انجام دهد.

ما از پانل پشتی پلاستیکی طرح‌دار آن بسیار راضی هستیم، زیرا نه فقط ظاهر زیبا یی دارد، بلکه همین طور لمس آن می‌تواند حس بهتر ی را شما بدهد و چسبندگی آن بـه دست عالی است. سری جلو بد نیست-هر چند شباهت‌های زیاد آن به iPhone ممکن است برخی افراد را غلط بیندازد.

در هر صورت، BlackBerry Z10 دستگاه قشنگ یی به نظر می‌رسد، دستبعضی که تمام رفیق دارند آن را دیگران نشان دهند. هم چنین حسی که این وسائل می‌دهد جذاب توجه است، پس این امکان وجود دارد که ظاهر آن زود کسل‌کننده نشود.

کنترلگر ها

UI مبتنی بر ژست (gesture) بدان معناست که نیازی کنترلگر های بسیاری در اطراف وجود ندارد. در سمت راست می‌توانید دو دکمه صدا را مشاهده بکنید ، که از دکمه فرمان صوتی جدا شده‌اند. شما قادر هستید کلیدهای صدا را گونه‌ای تنظیم بکنید که به عنوان کنترلگر موسیقی عمل کنند، و شما امکان دهند بـه ترک بعدی بروید. متأسفانه دکمه عکس زیبا گیری در اینجا مشاهده نمی‌شود.

دو پورت اتصال در سمت چپ مشاهده می‌شوند- microUSB و microHDMI که هر دو بدون درب رها شده‌اند و باید اقرار کرد که این مورد چندان ظاهر جذابی ندارد. این حال، آن‌ها راحتی در دسترس می باشند . قسمت بالای گوشی بلک بری z10 دربرگیرنده میکروفون ، جای فیش ۳٫۵mm و کلید خاموش و روشن است.

گوشی بلک بری z10 از یک نمایش گر ۴٫۲″ نسبت تصویر ۱۵:۹ و رزولوشن WXGA (1280 x 768) پیکسل مصرف می‌کند. این اعداد منجربه تراکم پیکسل جذاب تذکر ۳۵۵ ppi می‌شوند که بدان معناست که صفحه کاملاً روشن است و شما سختی می‌توانید هر یک از پیکسل ها را مشاهده بکنید . آن را نمی‌توان خوب ی Oppo Find 5 با صفحه پنج اینچی ۱۰۸۰p آن دانست، اما به سختی می‌توانید فرق بین آن‌ها را تشخیص دهید. کیفیت عکـس نیز بسیار مناسب است. کنتراست بسیار بهتر ی دارد، و زوایای دید کاملاً وسیع هستند و رنگ‌ها پویا. گوشی بلک بری z10 در هیچ یک از این جنبه‌ها بهترین عملکرد بازار را دست نمی‌دهد، اما در مجموع آن‌ها در سطح نزدیک بهترین قرار دارد.

تنظیم روشنایی ماکزیمم دقیقاً بالای میزان مبوسیله آن می‌باشد، اما هیچ روشی برای غیرفع ال کردن کنترل روشنایی اتوماتیک وجود ندارد. ضریب انعکاس صفحه طور منطقی پایین است و ما مشکلی با خوانایی آن در زیر نور آفتاب نداشتیم.

تست باتری

نرخ نگهداشتن باتری در این گوشی ۴۶ ساعت است: هشت ساعت و ۲۰ دقیقه ارتباط ۳G، شش ساعت و ۲۷ دقیقه مرورگری روی Wi-Fi و هشت ساعت و ۴۴ دقیقه مشاهده فیلم جالب .

اینترفیس کاربری با تمرکز روی ژست ها

گوشی بلک بری z10 یک قدم بزرگی را نسبت بـه ورژن ‌های قبلی os برداشته است. اگر بخواهیم آن را تفسیر کنیم باید بگوییم که این شبیه جهش بزرگی است که ماکروسافت از winsubstr ws mobile winsubstr ws phone داشت.. سیـستم علت جدید هیچ ترسی از تجربه‌های نوین نداشته است و کاملاً برای تحت تأثیر قرار دادن شما طراحی شده است.بلک برری به طور معین به کاری کهبقیه ین انجام می‌دهند هم توجه کرده است. این سیسـتم علت دارای معین اتی از آندروید و ios دارد.

app drawer بیشتر بخش‌های صفحه خانه را اشغال کرده است- و بـه صورت شبکه صفحه بندی شده از بین برهای تمام برنامه‌های نصب شده است. فشردن و نگه‌داشتن هر آیکن، حالت ویرایش را به شما نشان می‌دهد و این امکان را فراهم می‌آورد که آیکن ها را بازآرایی بکنید و برنامه‌ها را با یک بار ضربه زدنuninstall نمایید(مسلماًdelete کردن صرفاً مربوط برنامه‌های غیر سیسـتم ی است)

جابه‌جایی بین برنامه‌های کاربردی ژست یا حالت کشیدن انگشت بـه سمت بالا برای باز کردن قفل گوشی انجام می‌شود. با اهمیت نیست شما در کجای اینترفیس قرار داد، این کار می‌تواند شما را بـه صفحه تعویض وظایف (task switcher ) منتقل نماید . نکته‌ای که باید آن توجه داشت آن است که وقت ی شما انگشت را بـه سمت بالا می‌کشید و برنامه کاربردی فعال پس‌زمینه منتقل می‌شود، شمارش گر پیام‌ها در سمت چپ آن برای خدمات پیام‌رسانی مختلف و پشتیبان هایblackberry 10 پدیدار می‌شود .نام آن را peek گذارده‌اند زیرا به شما امکان می‌دهد پیام‌های دریافتی جدید را حداقل وقفه مشاهده بکنید . اگر پیغام چندان با اهمیت نظر ن
می‌رسد، شما می‌توانید همان‌جا انگشت را به پایین برگردانید و بـه برنامه کاربردی فعال بازگردید.اگر منبع پیغام نمی‌تواند شما بگوید که پیغام ارزش دارد یا خیر و لازم باشد شما برنامه کنونی را پایین ببرید، می‌توانید انگشت خود را بـه سمت راست حرکت دهید. این حرکت پیوسته L شکل صفحه کنونی را بـه سمت راست منتقل می‌کند.

یک حالت سایش دیگر هم وجود دارد که اکثرا ٌ ً به کار گرفته می‌شود- کشیدن دست از بالا. این عمل دو کاربری دارد. در صفحه خانه، این کار سایه‌ای از دکمه‌های پرکاربرد (مانند Settings, Rotation lock, Bluetooth, Wi-Fi, Alarm و اعلان ها) را نشان میدهد. در یک برنامه کاربردی، این کار یک فهرست اختصاصی از آپشن های برنامه کاربردی را دست می‌دهد(مانند کلید منو در اندروید ).
{
این راهکار راحت ی برای جایگزینی دکمه اختصاصی Menu می‌باشد، هرچند که مورد های موجود کمی نا منسجم می باشند و برخی از برنامه‌های کاربردی هم دکمه منو در گوشه سمت چپ صفحه دارند. مسئله دیگر آن است که دکمه‌های میان‌بر فقط روی صفحه خوان قابل دسترسی می باشند ، و در نتیجه مثلاً اگر بخواهید Wi-Fi را روشن بکنید ، باید از برنامه کاربردی فعال خارجی شوید. این گونه مسائل باعث مخدوش شدن اهداف دکمه های میان‌بر مذکور می‌شود.

هم اکنون که زمانی را با گوشی بلک بری z10 گذراندیم، می‌توانیم کمی در خصوص چگونگی کارکرد OS جدید حرف کنیم. وقتی شما بـه حرکات دست (ژست ها) عادت بکنید ، می‌توانید بـه خوب ی از آن‌ها بهره بگیرید. در واقع آن‌چنان که ما بعد از کنار گذاشتن این گوشی، روی گوشی های Android خودمان نیز بـه جای فشردن دکمه Home انگشتمان را بالا و پایین می‌بردیم.

بااین‌حال این سیـستم علت نمی‌تواند محصول کامل و بی‌نقص باشد- مشکلات ی در تقویم، دوربین وبقیه برنامه‌های کاربردی پیش آمد. و هر چند که بیشتر اوقات، اینترفیس کاملاً یکپارچه عمل می‌کند، ولی تأخیر هایی هم در آن مشاهده می‌شود. و ما هنوز در مورد BlackBerry Link ، اتصال PC می‌گوییم که بسیار آزاردهنده است.

موزیک پلیر بهتر ، اما بدون اکولایزر

اینترفیس کاربری موسیقی پلیر گوشی بلک بری z10 کاملاً مشابه گالری عکس جالب و فیلم جذاب پلیر است و دارای سه تب (tab) می‌باشد که اولی نشانگر آخرین آهنگ های اضافه شده و آخرین موسیقی های پخش شده است. مورد دوم، مجموعه موزیک ‌ها را دست خواننده ، آلبوم و سبک کار مرتب می‌کند و سومی تمام playlistها را نشان میدهد.

اینترفیس اجرای Now بسیار آسان است و آلبوم در مرکز آن قرار می‌گیرد و کنترلگر های اجرا در اطراف هستند (حاوی دکمه‌های shuffle و repeat). اگر روی album art ضربه بزنید (و یا آن را بـه پایین بکشید)، فهرست playlist فعال را دریافت بکنید و بدین شکل می‌توانید بـه راحتی بین آهنگ ‌ها جابه‌جا شوید (کشیدن دست بین موسیقی ‌ها سمت چپ و راست کارایی ندارد).

پیش کنترلگر اجرایی روی صفحه lockscreen و یا سایه نشان داده شده در بالای صفحه مشابه Android وجود ندارد و شما می‌توانید بـه جای آن از کلیدهای صدا مصرف بکنید . دکمه های ارتقا و کم شدن صدا می‌توانند اندازه آن را فشردن های کوتاه تغییر دهند و یا فشردن زیاد ‌مدت به دکمه‌های قبلی/بعدی (در مورد موسیقی ‌ها) تبدیل شوند. دکمه وسط هم play/pause است.

همین طور ، در تغییر صدا حین پخش آهنگ ، پنجره کوچک نشان داده شده با شاخصه سطح صدا دارای کنترلگر های playback ، اطلاعات ترک و آلبوم می‌باشد. قراردادن آن‌ها در اینجا کمی عجیب است و هر بار که می‌خواهید از آن‌ها مصرف بکنید باید کلید صدا را بزنید- ما کاملاً ترجیح می‌دهیم که از کلیدهای سخت‌افزاری برای این کار بهره بگیریم.

پلیر موسیقی دارای قابلیت DLNA است، درست شبیه گالری و فیلم جالب پلیرها. این حال هیچ اکولایزری وجود ندارد و این یکی از ویژگی‌های اصلی است که آن تذکر نشده.

سوپروب close
خرید بک لینک